Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Medaile pro mladé olympioniky vyrábí v Přibyslavi

Medaile Her VI. zimní olympiády dětí a mládeže, Vysočina
Výroba medailí pro Hry VI. zimní olympiády dětí a mládeže, Kraj Vysočina 2014 už několik týdnů zaměstnává ateliér Aleše Valnera v Přibyslavi. 110 sad z hutního skla určených pro olympiádu bude rozděleno během dvou medailových ceremoniálů. „Pokud jde o výběr suroviny na ocenění pro medailisty, pak sklo bylo jasnou volbou. Důležité pro dodržení regionálních hodnot bylo i oslovení místního ateliéru, který navrhne originální design,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
 

 
 

Autor návrhu olympijské medaile Aleš Valner zůstal věrný vlastnímu osobitému designu. Při skicování vycházel z tradičního tvaru olympijských medailí, pracoval důsledně s pěti olympijskými barvami, které ve výsledku jemně vykreslují tvar medaile a sklo citlivě spojil s tradičními medailovými kovy. Výroba jedné medaile, která váží čtvrt kilogramu, vyjde kompletně na několik hodin. Surovina – sodnodraselné sklo na ocenění, o kterém sní všichni mládežničtí sportovci, se nabírá při 1200 stupních Celsia. Ve formě ještě za tepla se křišťál spojuje s pěticí nejkvalitnějších barev. „V tuto chvíli se z každého kusu stává unikát. Zatočení barev je u každého kusu individuální, neopakovatelné, a proto je každý kus medaile autorský originál. To byl také můj cíl, potlačit neosobnost běžné sériovosti,“ uvedl Aleš Valner. Čtyřiadvacet hodin každá medaile chladne, následuje pečlivé leštění a dobrušování. Kovový vlisek s logem vysočinské olympiády ve třech barevných kombinacích pak korunuje originalitu samotného uměleckého díla.

 

Ateliér Aleše Valnera dodá také poháry pro finálové hodnocení krajů. Trojice bílo-modrých křišťálových pohárů je vyrobena podle návrhu Davida Valnera, je při ní využito metody nálepů a tvarově nápadně připomíná trychtýřovitou olympijskou pochodeň. Ve stejném designu bude zhotovena i čestná cena Fair Play.

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 8.1.2014 / 8.1.2014

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze