Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Letecká základna u Náměště nad Oslavou dokončila přeměnu

Letecká základna u Náměště nad Oslavou
Letošní rok byl pro leteckou základnu plný změn. V souvislosti s úpravami organizační struktury Ministerstva obrany a Armády České republiky v průběhu tohoto roku nadzvukové letouny vystřídaly dopravní i bojové vrtulníky. Na slavnostní první nástup jednotky 22. základny vrtulníkového letectva v Sedleci u Náměště nad Oslavou přijal pozvání Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.
 

 
 

Po napochodování bojového praporu a čestné jednotky připevnil náčelník Generální štábu generálporučík Petr Pavel novou stuhu na bojový prapor a vůbec poprvé se zapsal do kroniky nově vzniklé základny vrtulníkového letectva. Reorganizační změny mimo jiné zahrnovaly zrušení 23. základny vrtulníkového letectva v Přerově a 22. základny letectva v Sedleci. 23. října 2013 tak odletěly poslední čtyři letouny L-39ZA Albatros ze sedlecké základny přímo na letiště 21. základny taktického letectva v Čáslavi.

 

Historie náměšťského letiště se datuje již od roku 1956 založením 20. stíhacího pluku. V březnu roku 1994 byl pluk reorganizován na 32. základnu taktického letectva a v listopadu roku 2003 na 22. základnu letectva vyzbrojenou letouny L - 39 ZA, kterou doplnily v roce 2008 bitevní vrtulníky MI 24/35 z Přerova. Současný velitelem 22. základny vrtulníkového letectva je plukovník generálního štábu Jiří Vávra. Základna disponuje šestnácti dopravními a deseti bojovými vrtulníky.

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 9.12.2013 / 9.12.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze