Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Vedení Kraje Vysočina se proškolilo v poskytování první pomoci

Vedení Kraje Vysočina se proškolilo v poskytování první pomoci
Ve středu 20. listopadu prošli radní Kraje Vysočina Vladimír Novotný, Jana Fialová, Marie Kružíková, Martin Hyský a také vedoucí krajského odboru zdravotnictví Soňa Měrtlová základním kurzem poskytování první pomoci, který byl zaměřen zejména na kardiopulmonální resuscitaci. Ve školícím středisku Zdravotnické záchranné služby v Jihlavě se dozvěděli a následně si na figuríně vyzkoušeli, jak správně postupovat u postiženého v bezvědomí, jak poznat příznaky selhání životních funkcí a jak správně provádět nepřímou srdeční masáž i umělé dýchání.
 

 
 

„Výkon veřejné funkce je často spojen s nejrůznějšími pracovními cestami nebo návštěvami odborných i společenských akcí. Obrátili jsme se proto na vedení krajské záchranné služby s žádostí o uspořádání kurzu laické první pomoci, abychom v případě nutnosti věděli, jak se správně zachovat v možné krizové situaci,“ řekl náměstek hejtmana Vladimír Novotný.

Ve správnou chvíli a dobře provedená resuscitace výrazně zvyšuje šanci postiženého na přežití. Radní se například dozvěděli, že podle nejnovějších doporučení je dostatečné provádět pouze nepřímou srdeční masáž bez nutnosti umělého dýchání, pokud si laik na takový úkon z různých důvodů netroufá. Dalším doporučením bylo nezdržovat se zjišťováním tepu postiženého, pouze zkontrolovat jestli dýchá resp. dýchá normálně a pokud ne bezodkladně zahájit resuscitaci.

 

Součástí připraveného kurzu byla také ukázka pacientského simulátoru MetiMan, který si krajská záchranná služba pořídila s pomocí dotace Kraje Vysočina v dubnu letošního roku. Ten slouží pro nácvik postupů odborné lékařské a zdravotnické pomoci a umožňuje vybrat si z 30 přednastavených scénářů různých situací, které musí zdravotničtí pracovníci nejčastěji řešit.

 

Více informací a správný postup poskytování první pomoci při srdeční zástavě naleznete na webových stránkách České resuscitační rady http://www.resuscitace.cz/?page_id=47

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 22.11.2013 / 22.11.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze