Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Zámek Třebíč po dlouhé rekonstrukci opět otvírá

Zámek Třebíč po dlouhé rekonstrukci opět otvírá
Po tříletém uzavření z důvodu generální rekonstrukce objektů i expozic se otvírá zámek v Třebíči. Čtyři nové prohlídkové trasy Muzea Vysočiny, které zde sídlí, přibližují přírodní bohatství Třebíčska, klášterní historii areálu, upozorňují na poslední majitele zámku Valdštejny i na třebíčské betlémy. „Kraj Vysočina v Třebíči uskutečnil svůj historicky největší projekt zaměřený na regionální muzejnictví, na který se podařilo získat více než 160 miliónů korun z ROP Jihovýchod,“ uvedla Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
 

 
 

Původně benediktinský klášter v Třebíči se kolem roku 1500 začal měnit v zámeckou rezidenci. Proto jsou nové expozice, jejichž scénář vytvořil děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík, zasazeny do příběhů a historického kontextu. Jedna z nich například ukazuje v někdejších klášterních chodbách u rajského dvora svět neživé přírody a mimo jiné prezentuje moravské vltavíny. Druhá je věnovaná klášterům od středověku do minulého století. Valdštejnům na Třebíči je věnována celá část horního zámeckého patra a jde o první zámeckou expozici, která na zámku v Třebíči bude k vidění. Čtvrtá expozice nazvaná Lidé. Místa. Osudy. připomíná významné osobnosti Třebíčska, přírodu a řemeslnou výrobu, také tradiční betlémy. „U jednotlivých expozic uslyšíte autentické zvuky, např. ukázky válečných písní, hlasy ptáků, na několika místech jsou připraveny velkoplošné videoprojekce a z oken zámku bude možné pozorovat Třebíč dalekohledem,“ prozradil ředitel Muzea Vysočiny Třebíč Jaroslav Martínek s tím, že čtyři muzejní expozice zabírají 1400 metrů čtverečních ploch.

 

O víkendu 23. a 24. listopadu 2013 budou na zámku probíhat Dny otevřených dveří pro veřejnost zdarma. Od úterý 26. listopadu bude Muzeum Vysočiny Třebíč v prostorách zámku přístupné v běžném režimu, tedy každý den mimo pondělí.

 

Souhrnné informace k dotaci ROP Jihovýchod

Projekt: Zámek Třebíč – modernizace zámku a zpřístupnění nových expozic

Oblast podpory: Rozvoj udržitelného cestovního ruchu

Termíny realizace: 9/2010 – 3/2014

Celkové náklady cca: 180 mil. Kč

Výše dotace ROP Jihovýchod: 160 mil. Kč

Více informací: http://www.zamek-trebic.cz/rekonstrukce.html

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 21.11.2013 / 21.11.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze