„S podporou mohou počítat například služby osobní asistence a pečovatelská služba. Jejich uživatelé jsou především senioři a osoby se zdravotním postižením,“ doplňuje radní Krčál.
Finanční injekce pomůže také poskytovatelům, jejichž služby byly hrazeny z individuálního projektu. Tímto projektem byly od roku 2010 do března 2013 financovány nízkoprahová zařízení pro děti a mládež, sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, sociálně terapeutické dílny a další služby. Na ukončení projektu však státní rozpočet nereagoval v dostatečné míře a řada poskytovatelů se dostala do existenčních problémů. Pomoci musel kraj, který služby sociální prevence dofinancovává. Od roku 2015 se situace změní a kraje od státu financování sociálních služeb převezmou. „V příštím roce budou poskytovatelé naposledy žádat finanční prostředky přímo od Ministerstva práce a sociálních věcí,“ vysvětluje radní Krčál. Přechodem financování sociálních služeb na kraje by se mělo předejít peněžním výpadkům. „Je třeba vše připravit a domluvit se, jak budeme ve financování sociálních služeb na Vysočině postupovat,“ uzavírá radní Krčál.
V letošním roce podpořil Kraj Vysočina sociální služby částkou 130 milionů korun a tato částka bude po ukončení roku pravděpodobně ještě vyšší. Na Vysočině je celkem registrováno 113 subjektů, které poskytují celkem 248 sociálních služeb.
Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina
web & design WEBHOUSE®, redakční systém vismo® | Přihlásit se | PC verze