Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Krajští silničáři jsou připraveni na zimu

Zásněžka
Sklady krajské správy a údržby silnic jsou plné soli a inertních posypových materiálů. Na příchod zimy je na Vysočině připravena i veškerá dostupná technika. „V tuto chvíli se dokončuje generální prověrka 150 sypačů s nakladači, pro nasazení do terénu jsou k dispozici také traktorové radličky, sněhové frézy a šípové pluhy,“ vyjmenovává náměstek hejtmana pro oblast dopravy Libor Joukl.
 

 
 

Soli samotné mají krajští silničáři nyní naskladněno 20 tisíc tun a posypu 60 tisíc tun. Při běžné zimě by zásoby posypu měly stačit pro celou sezónu.

 

Krajská správa a údržba silnic Kraje Vysočina vlastními silami zmírňuje následky zimního počasí na zhruba 4300 km silnicích v regionu. V současné době má k dispozici 21 skladů posypového materiálu rovnoměrně rozmístěných po celém regionu. „V letošním roce byl dokončen a do zkušebního provozu uveden centrální sklad posypu v Jihlavě, aktuálně je v něm uloženo a připraveno k expedici 3000 tun soli,“ zmínil Joukl. Sněhové zábrany resp. zásněžky jsou silničáři připravení rozmístit v úseku o celkové délce až 100 km. Osazují se obvykle tam, kde dochází k zavátí komunikací nebo závějím.

 

Zákonem stanovené zimní období, kdy silničáři zimní údržbu provádějí, začíná 1. listopadu a končí 31. března. Kryje se tedy s časovým intervalem, kdy řidiči musí využívat zimní pneumatiky. Novinkou u vysočinských silničářů je stabilní služba letního dispečera, která se v současné době ověřovala ve zkušebním provozu v návaznosti na jednání se zástupci IZS Kraje Vysočina. Na tuto letní službu navazuje plynule zimní dispečink, který probíhá v součinnosti s IZS Kraje Vysočina a ŘSD ČR. Náklady na údržbu krajských silnic se v posledních letech pohybovaly kolem 220 – 250 milión korun.

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 31.10.2013 / 31.10.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze