Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Zahraniční vztahy

Mobilní verze webu

Muzea a galerie na Vysočině on-line

Muzea a galerie na Vysočina online
Padesátka muzeí, galerií a pamětních síní na Vysočině tři roky pracovala na přípravě a realizaci nového informačního webu www.mgvysociny.cz. V rámci projektu Muzea a galerie na Vysočině on-line vznikl originální veřejně přístupný on-line katalog exponátů, ale i nová síť infomačních kiosků prioritně zaměřených na prezentaci sbírkotvorných organizací a jejich pokladů.
 

 
 

„Díky evropské dotaci mohly být tisíce exponátů zdigitalizovány ve 2D a 3D. Exponáty regionálních muzeí si tak můžete prohlédnout virtuálně ještě dříve, než se za nimi skutečně vypravíte,“ uvedla při slavnostním představení projektu radní kraje Vysočina pro oblast kultury Marie Kružíková. Cílem projektu Muzea a galerie na Vysočině on-line je snaha interaktivně představit sbírkové předměty a exponáty uložené ve sbírkotvorných organizacích a institucích formou veřejně přístupného on-line katalogu. Základem je speciální webová aplikace, prostřednictvím které jednotlivé do projektu zapojené organizace prezentují své vybrané části sbírek v podobě karet sbírkových předmětů a exponátů, nechybí ani fotografie, dobový kontext, odkazy na související práce či inspirační zdroje, citace z literatury, informace o autorech. „Žádná z oslovených spolupracujících padesáti institucí není díky této prezentaci nedostupná ani z geografických, časových nebo ekonomických důvodů. S touto novinkou chceme oslovit širokou veřejnost – obyvatele i návštěvníky kraje, objevit nové příznivce kultury a umění, ale zaujmout i odborníky z oblasti muzejnictví, přivést do kulturně-poznávacích institucí Vysočiny nové návštěvníky všech věkových kategorií,“ tlumočí hlavní ideu projektu podpořeného z ROP Jihovýchod Marie Kružíková.

 

Muzea a galerie na Vysočině on-line: 3D skenování

Pro účely projektu byl v roce 2010 zakoupen speciální 3D skener, v době pořízení jediný svého druhu na Vysočině. V současné době je umístěn v Muzeu Vysočiny Pelhřimov. Zdigitalizované exponáty jsou v reálném čase umísťovány na novou webovou stránku. „Výhodou 3D obrazu je především možnost otáčení předmětu a tím jeho prohlížení ze všech úhlů, v expozicích jsou obvykle prezentovány čelní tzv. návštěvnicky líbivé pohledy na exponát, nezřídka ale zvídavého návštěvníka zajímá, jak vypadá např. gotická madona zezadu, v on-line databázi se na ní může podívat, aniž by ohrozil bezpečí exponátu,“ uvádí příklad ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov Ondřej Hájek. Škála seskenovaných exponátů je široká od vojenské helmy až po saracénský štít, od cechovní ferule až po korbel na víno, od školního globu až po africkou domorodou sošku.

 

Muzea a galerie na Vysočině on-line: Informační kiosky

Ve 47 z 50 do projektu zapojených organizací byl nainstalován informační kiosek, díky kterému získávají návštěvníci neomezený přístup nejen na internet, ale především do aktuální on-line databáze umožňující uživateli vyhledávat informace v několika úrovních. Jeden ze stojanů bude také součástí služeb návštěvníkům v modernizovaných expozicích Zámku Třebíč. Dokončení oprav a zpřístupnění nových expozic se plánuje na konec letošního roku.

 

 

Název a registrační číslo projektu: Muzea a galerie na Vysočině on-line – CZ.1.11/2.2.00/06.00938

zahájení projektu: květen 2010

ukončení projektu: listopad 2013

způsobilé výdaje projektu: 9,6 mil. Kč (85 % Evropský fond pro regionální rozvoj, 7,5 % národní zdroje, 7,5 % Kraj Vysočina)

 

 

Více informací

Alena Prokešová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu

Krajský úřad Kraje Vysočina

Tel.: 724 650 146

e-mail: prokesova.a@kr-vysocina.cz

 

 

Muzea a galerie na Vysočině online

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 9.10.2013 / 9.10.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Zahraniční vztahy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze