Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Legendární stavebnice bude novou učební pomůckou

Legendární stavebnice bude novou učební pomůckou
Už příští školní rok budou moci žáci třinácti základních škol v Kraji Vysočina používat při výuce legendární stavebnici Merkur. Díky finanční podpoře společnosti Bosch Diesel Jihlava bude mezi přihlášené školy rozděleno více než 130 různých stavebnicových sestav podporujících vynalézavost, manuální zručnost a technickou představivost. "Naším cílem je nabídnout učitelům zajímavé pomůcky, které zábavnou formou u mladších žáků vzbudí technického ducha a ulehčí jim případné rozhodování při výběru střední školy,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jana Fialová.
 

 
 

Stavebnice za zhruba půl milionu korun mají být využity v rámci běžné praktické výuky pracovních dovedností na základních školách. Samotnému návratu Merkurů do vyučování bude předcházet příprava návodné metodiky používání stavebnic ve výuce, výběr vhodných ročníků a také seznámení pedagogů. Posílení a zvýšení technické gramotnosti bude také předmětem propagační soutěže týmů konstruktérů z Merkuru. „Cílem bude vymyslet, sestavit a předvést stroj postavený ze stavebnice Merkur podle společného zadání. Konkrétní kritéria a postupy budou dány lidmi z praxe, pedagogy a dalšími odborníky,“ doplňuje Jana Fialová. „Leadrem aktivity je společnost Bosch Diesel Jihlava, která se sama rozhodla revolučně podpořit technické vzdělávání v základních školách. Je to příklad strategického uvažování v oblasti přípravy budoucích kvalifikovaných odborníků pro průmysl,“ komentoval postoj jednoho z největších regionálních zaměstnavatelů Kamil Ubr z krajského odboru školství.

 

Skupina vybraných základních škol je potenciálním budoucím zdrojem studentů nastupujících do technických oborů Střední školy technické Jihlava a Střední průmyslové školy Jihlava. Není vyloučeno, že práce se stavebnicí Merkur přejde kontinuálně také do středních škol. „Ideální stav, kterému bychom se rádi do budoucna přiblížili, je, že studenti středních škol vedou kroužky s Merkurem na základních školách, připravují soutěže pro mladší ročníky a předávají vlastní zkušenosti,“ rozvádí využití stavebnic Jana Fialová.

 

Kraj Vysočina je patrně prvním z českých i moravských krajů, kde se populární dětská stavebnice stane běžnou součástí školních pomůcek na základních školách. Její rozšíření do dalších škol se bude odvíjet nejen od zájmu dalších firem o spolupráci se vzdělávacími institucemi, ale i od zájmu vedení škol a jejich zřizovatelů. Důležité bude zveřejnění výsledků pilotního prvního roku s novou pomůckou.

 

Poprvé si hrály děti se stavebnicí Merkur v roce 1925. Kovová hračka podporující vynalézavost se zrodila v Polici nad Metují díky Jaroslavu Vanclovi. Systém dírkatých součástek spojovaných šroubky a matičkami nahradil jeho původní stavebnici Inventor. Stavebnice byla používána i ve výzkumu - například chemik Otto Wichterle  ji použil pro konstrukci prvního pokusného přístroje na výrobu kontaktních čoček.

 

 

Více informací:

Jitka Svatošová, tisková mluvčí

Krajský úřad Kraje Vysočina, Jihlava

Tel.: 724 650 123

e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 

 

Mojmír Kolář, tiskový mluvčí

BOSCH DIESEL s.r.o., Jihlava

Divize Dieselových systémů, Deployment
Tel.: 56 758 5601

Mobil: 606 664 083

e-mail: Mojmir.Kolar@cz.bosch.com

 

 

Legendární stavebnice bude novou učební pomůckou

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 8.10.2013 / 8.10.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze