První setkání zástupců kraje, krajského úřadu a NNO bylo zaměřeno na informační systém kvality ovzduší v regionu vč. analýzy prvních výstupů, spolupráce při ochraně přírody a odpadová politika regionu. Z diskuze vyplynulo, že NNO zaměřené na životní prostředí mají stále větší zájem na konkrétní spolupráci, ale jsou svazovány velice přísnou legislativou, komplikacemi a složitostmi při žádání o dotace nebo příspěvky.
Stručné závěry z jednání u „kulatého stolu“
Oblast OVZDUŠÍ: Napříč regionem je největším neduhem nemožnost regulace spalování škodlivých látek v domácnostech, které je dáno zakořeněnými zvyklostmi a nemožností tento problém kontrolovat a postihovat. Cílem spolupráce kraje a NNO je zintenzivnění osvěty, sledování vývoje vzniku škodlivin a upozorňování na tuto skutečnost.
Oblast ODPADY: Diskutována byla především role úřadu jako katalizátora často nestandardních nabídek environmentálních aktivit ze strany firem a jejich poradenství v případných ekologických projektech. Diskuze také směřovala k možnostem publicity třídění odpadu vč. možností kompostování, využití v bioplynových stanicích využívající odpad z měst atd.
Oblast PŘÍRODA: Zhruba ¼ aktivit managementu chráněných území Kraje Vysočina vykonávají jejich vlastníci nebo nájemci, o stejnou část území se starají o.s. formou veřejných zakázek. Kraj má zájem o rozšíření aktivit o. s., proto v současné době hledá mechanismus, jak nastavit dotační pravidla, aby byla zúročena všechna pozitiva jejich práce. Zástupcům NNO také chybí možnost případného morálního ocenění ochránců přírody a jejich zviditelnění ve společnosti.
Další specializovaná jednání orientovaná na ochranu životního prostředí jsou plánována na začátek příštího roku.
Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport
web & design WEBHOUSE®, redakční systém vismo® | Přihlásit se | PC verze