Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Šestý rok spolupráce na Zakarpatí

Žáci 3. základní školy Užhorod s výukou českého jazyka
V závěru minulého týdne hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek společně se zástupci kraje slavnostně předal do užívání dalších sedm projektů realizovaných letos v partnerském regionu Zakarpatská oblast Ukrajiny. Předškoláci a školáci v pěti školách stráví chladné měsíce roku v teple, díky novým oknům nebo zateplení budovy. Peníze z Vysočiny pomáhaly i při opravě zdravotnického zařízení v obci Lipovec. Za přispění kraje může také v jedné ze základních škol v Užhorodě nově odstartovat výuka českého jazyka, a to po 75 letech poprvé od rozdělení společného státu.
 

 
 

„Šestý rok spolupráce je ukázkou stále aktivnějšího partnerství našich regionů. Kromě pomoci při vytváření důstojných podmínek pro život obyvatel Zakarpatí ve formě stavebních investic, se spolupráce z úrovně krajů postupně rozšiřuje na úrovně měst, sociálních zařízení, kulturních spolků i podnikatelských subjektů. Ukrajinští přátelé pro Vysočinu připravili kulturní program na festival ukrajinské kultury, který se bude konat v listopadu letošního roku v Pelhřimově a v Jihlavě. Srdečně zvu všechny zájemce na ochutnávku zakarpatské kultury,“ přiblížil formy partnerství Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.

 

Během dosavadního partnerství se na Ukrajině podařilo významně přispět k rozvoji veřejné infrastruktury. Výměnou střechy, oken, či zateplením fasád prošla řada škol, školek i zdravotnických a víceúčelových zařízení především ve venkovských oblastech Zakarpatí. Nelze opomenout ani společnou československou historii a stále živý odkaz našeho prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. I v letošním roce Kraj Vysočina společně se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny investovaly prostřednictvím dobročinného fondu ViZa do rozvojových projektů více než 11 milionů korun, polovinu nákladů hradí Kraj Vysočina, druhou pak ukrajinská strana.

 

Při pracovní cestě členové stálé konference i radní v čele s hejtmanem Kraje Vysočina navštívili tyto projekty:

  • Užhorod – otevření učebny českého jazyka ve třetí základní škole, včetně vybavení učebny a sociálního zázemí; pořízením učebnic českého jazyka se na projektu podílelo město Jihlava
  • Mukačevo – výměna oken v mateřské škole
  • Svaljava – výměna oken v základní škole T. G. M.
  • Rodnykova Huty – výměna oken, dveří, střechy a zateplení budovy mateřské a základní školy
  • Lipovec – kompletní rekonstrukce zdravotnického zařízení
  • Vynogradiv – výměna oken v části školy
  • Novoselicje – výměna oken základní a mateřské školy

 

Činnost fondu ViZa je podporována ze strany obou partnerských regionů. Od roku 2007 Kraj Vysočina v Zakarpatské oblasti Ukrajiny spoluinvestoval do veřejně prospěšných zařízení částku 28,5 miliónu korun. Společně s podílem Zakarpatské oblasti Ukrajiny se tedy podařilo přispět k rozvoji regionu více než 57 miliony korun a realizovat téměř 70 společných investičních projektů.

 

 

 

Šestý rok spolupráce na Zakarpatí

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 23.9.2013 / 23.9.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze