Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Rodinný a sociální portál

Mobilní verze webu

Srby zajímala na Vysočině transformace sociálních služeb

Srby zajímala na Vysočině transformace sociálních služeb
Delegace odborníků ze Srbska zjišťovala v uplynulých dnech, jak na Vysočině v praxi funguje projekt Podpora transformace sociálních služeb. V čele s náměstkyní ministra práce a sociálních věcí Brankicou Janković navštívili hosté Velkou Bíteš, Náměšť nad Oslavou včetně nově otevřené Kavárny Pohodička a městys Křižanov. „Na všech místech měli možnost zhlédnout, jak v současnosti žijí lidé s mentálním postižením a mentálním a kombinovaným postižením. Ať už se jednalo o jejich nové domácnosti nebo náplň jejich současného života,“ popsal Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro sociální oblast.
 

 
 

Srbskou delegaci, kterou vedle náměstkyně tvořili zaměstnanci tamějšího ministerstva zdravotnictví, lékaři, ale také členové mezinárodního projektu „Otevřená náruč“, předně zajímalo, jak náročné bylo zahájení projektu, zda se daří naplňovat všechny plány spjaté s transformací a jak změny přijímají ti, kterých se předně týká – dříve klientů ústavů. Srbsko by také rádo začlenilo lidi s postižením do běžného prostředí. K tomuto kroku, jenž zásadně mění jejich život, má posloužit zmíněný mezinárodní projekt. „Zkušenosti máme již se začleňováním dětí z dětských domovů do úplných rodin,“ uvedla při setkání Jankovič. V současnosti funguje v celém Srbsku 14 ústavů sociální péče, které jsou řízeny centrálně. Nikoliv pod správou kraje, jak je tomu na Vysočině.

 

„Kraj Vysočina se nebrání bližší spolupráci a bude v případě potřeby Srbsku nápomocen,“ přislíbil radní Petr Krčál.

 

Delegace mimo jiné ocenila nadšení, které transformaci na Vysočině provází. „Bez zápalu a nasazení by se takových výsledků nedosáhlo,“ pochválila Janković.

 

Projektu Podpora transformace sociálních služeb se účastní 32 ústavních zařízení z celé České republiky. V Kraji Vysočina jsou zapojeny 4 zařízení. Jde o Domov bez zámku (původně ÚSP Jinošov), Domov Jeřabina (původně Těchobuz), Ústav sociální péče Křižanov a Domov Háj.

 

 

 

Srby zajímala na Vysočině transformace sociálních služeb

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 9.9.2013 / 9.9.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Rodinný a sociální portál

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze