Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro obce kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Galerie v Havlíčkově Brodě připomene tvorbu Ladislava Čepeláka

Galerie v Havlíčkově Brodě připomene tvorbu Ladislava Čepeláka
Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě připravila na babí léto překvapení v podobě výstavy průřezu celoživotního díla předního českého grafika Ladislava Čepeláka, který by příští rok oslavil 90. narozeniny. Zahájení výstavy je naplánováno na pátek 6. září od 17 hodin v prostorách galerie na Havlíčkově náměstí. Výstava rozsáhlé tvorby uznávaného grafika a kreslíře potrvá až do 13. října 2013.
 

 
 

Vzhledem k obsáhlosti grafického díla Ladislava Čepeláka je výstava nainstalována ve všech výstavních prostorách galerie včetně stálé expozice, která proto bude po dobu výstavy uzavřena. Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě je příspěvkovou organizací Kraje Vysočina.

 

Ladislav ČEPELÁK (1924 – 2000)

„Půlstoletí grafické tvorby 1949 – 1999“

Český grafik, kreslíř a později profesor na Akademii výtvarných umění v Praze studoval Bauchovu a Sychrovu večerní školu v Mánesu, v návaznosti pak Akademii výtvarných umění v Praze (1954 - 1960), kde následně zakotvil jako pedagog. Během zdejšího téměř čtyřicetiletého působení vychoval několik generací žáků - grafiků, jež přijaly výtvarné principy svého učitele a v současné historii českého výtvarného umění je nazýváme „Čepelákova škola“. Zabýval se volnou grafikou a kresbou, při kterých používal tradičních technik – tuše, uhlu, tužky; v grafice se našel v náročných hlubotiskových technikách leptu, akvatinty a mezzotinty. Je jedním z mála umělců, kteří se neodchýlili od vytyčené cesty. Jeho obsáhlé, názorově stálé a umělecky vysoce ceněné dílo je vlastně nekonečnou variantou několika málo témat. Hlavním zdrojem inspirace mu byla příroda a krajina ve své syrovosti, kdy minimálními prostředky dosáhl maximálního účinku. Vytvořil 24 grafických cyklů, které se vyvíjely ve velkém časovém rozpětí. Výstava prezentuje průřez těmito cykly od těch prvních realistických z padesátých let jako Veltruský park, přes makrokosmické cykly Motýlích křídel, Slézů až po monumentální oslavy krajiny jako jsou Pole, Horizonty či Tání. Druhou životní inspirací mu byla hudba, kterou také zakomponoval do svých prací. Ostatně celé jeho dílo rezonuje tóny zádumčivé balady. Byl svébytným, svého druhu ještě „renesančním“ umělcem a řemeslníkem, který si tiskl grafické listy na vlastnoručně opraveném lisu z 18. století a hrál na housle, které si sám postavil.

 

 

  • převzato od Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě
 

Odkazy

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 27.8.2013 / 27.8.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze