Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro obce kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Čtyři samosprávy z Vysočiny oceněny za péči o válečné hroby

Čtyři samosprávy z Vysočiny oceněny za péči o válečné hroby
Za příkladnou péči o válečné hroby, pomníky a pietní místa v Kraji Vysočina byly letos oceněny Jaroměřice nad Rokytnou, Chlístov, Jámy a Opatov. Tradiční pamětní medaile předal zástupcům města a obcí hejtman Jiří Běhounek spolu s Pavlem Filipkem z odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany ČR na slavnostním vyhlášení krajského kola Vesnice roku 2013 v Jámách na Žďársku. Plaketu za péči o válečné hroby získalo v Kraji Vysočina, včetně letošních oceněných, už 38 obcí.
 

 
 
  • Město Jaroměřice nad Rokytnou – za vzornou péči o válečný hrob s ostatky dvou vojáků Rudé armády a 9 pietních míst připomínajících oběti I. a II. světové války
  • Obec Chlístov – za zrenovování a příkladnou péči o pietní místo připomínajícího oběti I. světové války. Obec v roce 2009 provedla kompletní rekonstrukci pomníku a nadále zajišťuje pravidelnou úpravu okolí i výzdobu pomníku.
  • Obec Jámy - za zrenovování a příkladnou péči o pietní místo připomínajícího oběti I. světové války. Obec v roce 2011 provedla celkovou opravu pomníku a úpravu jeho bezprostředního okolí a o toto pietní místo pravidelně pečuje.
  • Obec Opatov – za zrenovování a příkladnou péči o pomník obětem I. světové války. Obec v roce 2011 provedla celkovou opravu pomníku umístěného na návsi a úpravu jeho okolí.  

 

Válečnými hroby jsou podle zákona č. 122/2004 Sb., o válečných hrobech a pietních místech, nejen místa, kde jsou pohřbeny ostatky osob, které zahynuly v důsledku aktivní účasti ve vojenské operaci nebo v důsledku válečného zajetí, anebo ostatky osob, které zahynuly v důsledku účasti v odboji nebo vojenské operaci v době války, ale také pietní místa (pamětní desky, pomníky nebo jiné památníky), která takovéto osoby připomínají.

 

 Válečné hroby i pietní místa jsou evidovány v Centrální evidenci válečných hrobů, kterou vede ministerstvo obrany a je veřejně přístupná na internetu na stránkách http://www.valecnehroby.army.cz. V Kraji Vysočina je evidováno přes 1 750 válečných hrobů a pietních míst, které připomínají přes 14 000 obětí.

 

 

  • Daniel Trtík, oddělení právní a krajského živnostenského úřadu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail. trtik.d@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 22.8.2013 / 22.8.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze