Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Zahraniční vztahy

Mobilní verze webu

Kraj podpoří památník sv. Zdislavy v Křižanově

Kraj podpoří památník sv. Zdislavy v Křižanově
Kraj Vysočina podpoří půl milionem korun stavbu památníku sv. Zdislavy v Křižanově. Tento týden schválili finanční pomoc krajští radní. Kruhový památník za přibližně pět milionů korun s trojúhelníkovou kašnou uprostřed by měl stát na náměstí u radnice. Slavnostní odhalení je naplánováno na květen 2015, na který připadá 20. výročí svatořečení sv. Zdislavy. Základní kámen památníku byl v dubnu letošního roku požehnán papežem Františkem.
 

 
 

„Mimořádná osobnost svaté Zdislavy, její život a pomoc potřebným mohou být dobrým příkladem i pro dnešní generaci. Symbolický památník je podle mého názoru vhodným způsobem jak připomenout, že světice pocházela právě od nás z Vysočiny,“ řekl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. V průběhu léta se rozběhnou první stavení práce zejména terénní úpravy, vybudování přípojek vody, elektřiny a také kanalizace.

 

Během dvou let vyroste v Křižanově kruh ze žuly o průměru 12 m, zapuštěný asi 40 cm pod úroveň terénu, který bude vydlážděný žulou. V tomto prostoru bude nová kašna s fontánou ve tvaru sférického trojúhelníku, obložená leštěnou žulou a u ní bude bronzová socha mladé Zdislavy, jak odcházela z Křižanova za Havlem z Lemberka. Do prostoru budou tři vstupy. Po obvodu bude lavička z leštěné žuly, v rozích kašny budou bronzové atributy sv. Zdislavy. Kruh bude lemovat symbolicky 12 sloupů o výšce 250 cm, nahoře budou historické, popř. filosofické nápisy a vše bude osázeno stromy. Výsledná podoba památníku je dílem architekta Františka Zajíčka a akademického sochaře Otmara Olivy.

 

 

 

Kraj podpoří památník sv. Zdislavy v Křižanově

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 18.7.2013 / 18.7.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Zahraniční vztahy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze