Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Rodinný a sociální portál

Mobilní verze webu

Sociální služby pro seniory

Senioři
Jaké sociální služby mohu využívat a na koho se mohu obrátit?
 

 
 

Když potřebuji poradit …

 • Poradenské služby – mohu využít základní sociální poradenství, které mi poskytne každá organizace zabývající se sociálními službami, nebo odborné poradenství. V tomto případě se jedná o poradnu pro osoby se zdravotním postižením, půjčovnu pomůcek nebo poradnu, která se zaměřuje na právní pomoc seniorům. (zobrazit služby na mapě)
 • Tísňová péče – v rámci této služby mi poradí a pomohou v neodkladných případech, jako je náhlé zhoršení zdravotního stavu nebo jiné ohrožení života. Většinou se jedná o telefonickou linku, kterou provozuje policie, nemocnice nebo nějaké zařízení sociálních služeb. (zobrazit službu na mapě)

 

Když chci zůstat doma …

 • Osobní asistence – bude ke mně docházet školený osobní asistent, který mě doprovodí k lékaři, do školy, na úřad, pomůže mi pečovat o sebe sama, umožní mi vzdělávat se a rozvíjet. (zobrazit službu na mapě)
 • Pečovatelská služba – pečovatelky/é pomohou s hygienou, úklidem, přivezou oběd, poskytnou základní zdravotní péči. (zobrazit službu na mapě)

 

... a/nebo někam docházím...

 • Sociálně aktivizační služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením – zájmové, vzdělávací a volnočasové aktivity, které jsou důkazem, že i jako senior mohu stále žít aktivně a spokojeně. (zobrazit služby na mapě)
 • Centrum denních služeb – mohu zde pobývat přes den, s pomocí sociálních pracovníků se zabývat různými aktivitami, setkávat se s lidmi, ale pomohou mi také s hygienou nebo s vyřizováním osobních záležitostí. (zobrazit službu na mapě)
 • Denní stacionář – pobývám zde většinou každý všední den během pracovního týdne, je zde o mne všestranně postaráno, odpoledne se vracím domů. (zobrazit službu na mapě)

 

Když chci pobývat v nějakém zařízení...

 • Odlehčovací služby – na přechodnou dobu se postarají o mého blízkého, o něhož celodenně pečuji a já si budu moci odpočinout, odjet do lázní, na dovolenou, vymalovat byt, navštívit blízké. (zobrazit služby na mapě)
 • Domov pro seniory – dlouhodobě zde bydlím, přičemž o mě pečuje personál zařízení. (zobrazit službu na mapě)
 • Domov se zvláštním režimem – bydlím tu a je o mě všestranně postaráno, služby jsou přizpůsobeny zvláštním potřebám, které souvisí s mojí nemocí. (zobrazit službu na mapě)

 

Uvedené sociální služby mohu využívat jednotlivě nebo je mohu podle své momentální situace a potřeby kombinovat.

Sociální služby mohu využívat i v případě, kdy převážnou část péče o mne zajišťují moji blízcí.

 

Budu za službu platit?

Podle zákona o sociálních službách mohu některé služby využívat bez poplatku. Takto jsou zajištěny služby:

 • Sociální poradenství
 • Sociálně aktivizační služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením

 

U ostatních druhů služeb je stanoveno, za které činnosti mám zaplatit. Pokud budu službu hradit, musí se mnou poskytovatel sociální služby vše dojednat předem. Rozsah a způsob placení musí být součástí smlouvy, kterou se mnou bude poskytovatel uzavírat. Výše poplatku by se měla řídit mou momentální finanční situací tak, abych byl/a schopna za službu zaplatit.

 

Na financování služby lze využít příspěvek na péči. Částky příspěvku se mohou měnit, potřebné informace zjistím na sociálních odborech obecního, městského nebo krajského úřadu nebo na dalších kontaktech.

 

 
Zodpovídá: Mgr. Marek Homolka
Vytvořeno / změněno: 28.5.2013 / 28.5.2013
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Rodinný a sociální portál > Sociální dávky

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze