Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Nadační fond Generali a Kraj Vysočina podpoří další údržbu pachových ohradníků u silnic

Vysočina zdvojnásobí počet kilometrů krajských silnic chráněných pachovými ohradníky
Sto kilometrů silnic v Kraji Vysočina je bezpečnějších díky projektu Pachové ohradníky, na kterém spolupracuje od roku 2010 Kraj Vysočina s Nadačním fondem Generali. V letošním roce bude vyčleněná částka 200 tisíc korun věnována především na údržbu a revizi stávajících historicky ošetřených silničních úseků. Pachové ohradníky jsou v současné době jednou z nejefektivnějších prostředků ke snižování počtu střetů vozidel se zvěří.
 

 
 

Pachové ohradníky resp. dřevěné kolíky opatřené speciální pěnou, která vydává pro zvířata odpudivý zápach, přimějí zvěř, aby před vozovkou zpozorněla. Od začátku projektu jich bylo v regionu osázeno více než sedm tisíc. „V letošním roce bude po dohodě s uživateli honiteb příspěvek využit především na údržbu už ošetřených úseků,“ informoval Jiří Bartoš z krajského oddělení lesního hospodářství. Na jaro je naplánována kontrola stavu všech úseků, revize ohradníků a aplikace pěny či pachového koncentrátu, který se musí aplikovat alespoň dvakrát ročně.

 

Závěry vyvozené z instalace a provozu pachových ohradníků na Vysočině (výběr):

 

1. Pachové ohradníky mají pozitivní vliv na snižování nehodovosti na komunikacích způsobenou srážkou dopravního prostředku s volně žijící zvěří.

2. Místa resp. úseky komunikací, kde není ošetřeno ohradníkem jsou ale také místem zvýšené koncentrace, tedy i nárůstu rizika srážek, proto by měla být opatřena varováním či příkazem pro řidiče.

3. Pro pachové oplocenky platí, že je nutné jejich aplikaci opakovat alespoň dvakrát za rok.

4. Místa, kde byla v předchozím období pachový ohradník použit, si zvěř pamatuje a vyhýbá se jim.

5. Pachové ohradníky nejsou všelékem, obrovskou úlohu mají autoškoly a různé motoristické organizace a pořady v mediích.

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 24.5.2013 / 24.5.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze