Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Novinářskou křepelku podpořenou Krajem Vysočina získal Kamil Fila z Respektu

Kamil Fila
Nejprestižnější novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského dnes v Havlíčkově Brodě získal Tomáš Němeček z Lidových novin. Držiteli Novinářské křepelky, ceny pro novináře do 33 let věku, se stali Daniela Vrbová z Českého rozhlasu a Kamil Fila z Respektu. Ten převzal symbolickou částku 3333 korun věnovanou Krajem Vysočina z rukou Jany Fialové, krajské radní.
 

 
 

Tomáš Němeček z Lidových novin zaujal porotu především svými objevnými články o právu a jeho s nadhledem psanými komentáři. Při vyhlášení  všechny přítomné překvapil rozhodnutím věnovat část své padesátitisícové odměny maturantům středních škol v Havlíčkově Brodě. Držiteli Novinářské křepelky, ceny pro novináře do 33 let věku, se stali Daniela Vrbová z Českého rozhlasu a Kamil Fila z Respektu. „Vrbová přesvědčila porotu vysoce profesionální a zároveň velmi invenční několikaletou prací především na stanici Český rozhlas 6, Fila byl oceněn za hluboký pohled na to, co vidíme na stříbrném plátně,“ uvedla Helena Hájková z pořádající Nadace Český literární fond.

 

Kamil Fila, jehož ocenění Novinářskou křepelkou mohl podpořit i Kraj Vysočina, patří mezi výrazné české filmové kritiky, nekompromisně pojmenovává všechny neduhy současné české kinematografie, nejde daleko pro ostřejší slova. Nerad o sobě mluví jako o kritikovi, je toho názoru, že v tomto oboru je třeba vyvarovat se zkratkovitosti, povrchnosti a absolutních soudů. Dlouhodobě se kriticky vyjadřuje například k podobě výročních cen Český lev, ale i k úrovni české filmové kritiky.

 

Letošní novinkou bylo premiérové vyhlášení Ceny Opus Vitae za dosavadní novinářskou činnosti. Za ryzí novinařinu, obdivuhodný rozhled a životní nezmarství se jejím držitelem stal uznávaný PAN novinář Jan Pekárek.

 

„Novinář je ten, který byl dříve čtenářem a měl potřebu vstupovat do děje vlastním komentářem, pohledem a zkušeností. Dnešní společnost potřebuje stále více těch mladých a ambiciózních žurnalistů, kteří leckdy detektivní a mravenčí prací přináší veřejnosti jiné a leckdy překvapující odhalení,“ uvedla v Havlíčkově Brodě Jana Fialová, krajská radní pro školství.

 

Novinářské ceny Karla Havlíčka Borovského jsou udělovány Nadací Českého literárního fondu, od roku 2000 v Havlíčkově Brodě.

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 23.5.2013 / 23.5.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze