Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Rušení rychlíků ohrožuje návaznost 68 regionálních vlaků

Ilustrační foto
Vedení Kraje Vysočina se nelíbí diktátorské rušení rychlíků, které České dráhy na pokyn ministerstva dopravy plánují od července. „Máme obavy, že by nemuselo jít letos o poslední rušení rychlíků. Na Vysočině navazuje na rušené a redukované rychlíkové spoje asi 68 regionálních vlaků. Kraj je rušit nebude. Do příštího úterý zváží možnosti pro jejich přesměrování do jiných časů, aby nejezdily odnikud nikam,“ uvedl Libor Joukl, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast dopravy. Vedení kraje zároveň požádalo v dopise ministra dopravy Zbyňka Stanjuru, aby plánované škrty rychlíků zrušil.
 

 
 

Rozhodnutím ministerstva dopravy definitivně zruší České dráhy jen v Kraji Vysočina od 1. července dva rychlíky mezi Havlíčkovým Brodem a Brnem. Dalších osm rychlíkových spojů na území kraje pojede už jen některý den v týdnu. Změny nastanou v celé zemi. Bude je obsahovat upravený jízdní řád, který začne platit k 9. červnu s tím, že účinné budou až od července. V celé zemi se podle ministerstva omezení týká 0,7 procenta rychlíků, které jsou málo vytížené. Změny se nejvíc dotknou Vysočiny, přes niž jezdí deset z 24 redukovaných spojů. Podle Joukla těmito vlaky lidé jezdí.

 

„Rychlíky si u Českých drah objednává ministerstvo dopravy, zatímco kraj domlouvá regionální vlakové spoje. Za rušení rychlíků ale přesto lidé nadávají kraji, přišla více než desítka stížností,“ dodává Joukl.

 

Rušením vlaků se podle Libora Joukla budou zabývat také hejtmani na čtvrtečním zasedání Rady Asociace krajů ČR v Českých Budějovicích. "Předpokládám, že přijmeme nějaké společné stanovisko," řekl. Se starosty obcí poblíž železnice na Vysočině bude kraj v nejbližších dnech projednávat možnosti změn u regionálních vlaků, které by případně mohly platit také už od 1. července. Kvůli návaznosti spojů požádala Vysočina o stanovisko i sousední kraje. Všechny mimořádné změny v jídních řádech 68 dotčených návazných spojů jsou Správou železniční dopraví cesty zpoplatněny a dopravce by zřejmě tyto peníze chtěl od kraje. Libor Joukl odhaduje, že by šlo o částku blížící se půl milionu korun a tento náklad by podle něj vzhledem k okolnostem měl nést stát nebo České dráhy.

 

 

Odkazy

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 22.5.2013 / 22.5.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze