Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Libor Joukl: Zrušení rychlíků bude tvrdou ránou pro Vysočinu

Libor Joukl: Zrušení rychlíků bude tvrdou ránou pro Vysočinu
Bez jakékoli diskuze, bez předchozího avíza a téměř tajně ruší České dráhy některé rychlíkové spoje přes Vysočinu, v případě dalších rychlíkových spojů zásadním způsobem omezují jejich četnost. „Seznam zrušených rychlíků byl, podle našich informací, odsouhlasen ministrem dopravy Stanjurou. Ministr a jeho úřad rezignovali na jakoukoli slušnost a férové chování a změny nejenže neprojednali s kraji, ale ani se svými krajskými centry osobní dopravy. Budu ještě tento týden požadovat od ministra vysvětlení a revizi případných změn,“ uvedl Libor Joukl, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast dopravy.
 

 
 

Pro kraje jsou informace o změnách v jízdních řádech rychlíkových spojů klíčové. Historicky jsou na rychlíky navázány další regionální spoje a autobusová doprava, kterou kraje organizují a objednávají. „Takto narychlo a nestandardně provedenou změnu, která navíc začne platit od nezvyklého data 1. 7. 2013, nedokáže nikdo tak rychle promítnout do tisíců autobusových spojů a už vůbec ne do těch železničních – regionálních,“ upozorňuje Joukl. Vedení Kraje Vysočina nyní čeká, zda ministerstvo dopravy, které je objednatelem rychlíkových spojů, změnu alespoň oficiálně oznámí, vysvětlí, sdělí, jaké úspory zrušením rychlíkových spojů vygenerovalo. „Nic z toho ale nezmění skutečnost, že regiony a především veřejnost dostávají od současné vládní garnitury další ránu pod pás. České dráhy a ministerstvo dopravy  patrně definitivně zaměřily všechny své síly a prostředky na boj s konkurencí. Vše ale ukazuje na to, že nejistému výsledku této malé bitvy byly obětovány rychlíkové spoje v méně lidnatém regionu. Je to velice laciné řešení, o to víc, že ho ministerstvo tak dlouho tajilo,“ uvedl Joukl.

 

Vysočinou projíždělo v pracovní dny před prvním rozsáhlým rušením rychlíkových spojů v roce 2011 celkem 49 rychlíků. O devět z nich Vysočina bez náhrady definitivně přišla. O další rychlíkové spoje přijde Kraj Vysočina bez vysvětlení a zdůvodnění letos v červenci. Na základě nekoncepčních změn dojde k redukci dálkové dopravy na Vysočině, realizované prostřednictvím Českých drah, v objemu 188 298 vlakokilometrů, což představuje téměř 13 % z nynějších 1 466 156 vlakokilometrů.

 

V přiloženém souboru jsou uvedeny změny, které čekají na cestující rychlíkovými spoji od 1. 7. 2013 a ministerstvo je zatím před veřejností tají.
 

Odkazy

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 15.5.2013 / 15.5.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze