Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Vše o přejmenování místních jmen německých obcí v České republice

Ilustrační foto
Pro zájemce o historii připravil Kraj Vysočina přednášku na téma přejmenování jmen německých obcí po roce 1945. Na přednášce vystoupí prof. Milan Hlavačka, vědecký pracovník Historického ústavu Akademie Věd ČR, který téma přiblíží z pohledu celé ČR. Regionální pohled na oblast Jihlavska zprostředkuje Jiří Jelínek, archivář Okresního státního archivu Jihlava. Akce se koná ve středu 15. května 2013 od 17:00 hod. v přednáškovém sále Muzea Vysočiny Jihlava, Masarykovo náměstí 55.
 

 
 

Posluchači se dozví například to, že legislativní cesta k proměně místních jmen v českých zemích, ve smyslu jejich počešťování, byla nastartována již počátkem 20. let 20. století a její vrchol nastal v letech 1945 až 1949. V důsledku vysídlení německého obyvatelstva po roce 1945 zaniklo kolem 3000 obcí, částí obcí a samot. Názvy zbylých více než pěti set německých obcí byly do počátku 50. let 20. století zcela počeštěny. Specifický, ale věrně odrážející historický vývoj česko-německých vztahů, byl vývoj pojmenování obcí na Jihlavsku. Více informací o přednášce se můžete dočíst v přiloženém plakátu.

 

„Tato přednáška pro veřejnost je poslední z cyklu, který se v minulých dvou letech věnoval tématu přejmenovávání pomístních názvů v krajině nebo veřejných prostranství - jmen ulic a náměstí měst,“ sdělil Ladislav Seidl, vedoucí oddělení vnějších vztahů KrÚ Kraje Vysočina.   

 

Přednáška je součástí projektu „Kulturní krajiny a identity podél česko-rakouské hranice – 60 let EU“, který byl podpořen Evropskou unií, Evropským fondem pro regionální rozvoj, z Programu přeshraniční spolupráce Rakousko-Česká republika 2007-2013.

 

  • Ladislav Seidl, odbor sekretariátu hejtmana
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: seidl.l@kr-vysocina.cz, telefon: +420 724 650 201
 

Odkazy

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 14.5.2013 / 14.5.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze