Posluchači se dozví například to, že legislativní cesta k proměně místních jmen v českých zemích, ve smyslu jejich počešťování, byla nastartována již počátkem 20. let 20. století a její vrchol nastal v letech 1945 až 1949. V důsledku vysídlení německého obyvatelstva po roce 1945 zaniklo kolem 3000 obcí, částí obcí a samot. Názvy zbylých více než pěti set německých obcí byly do počátku 50. let 20. století zcela počeštěny. Specifický, ale věrně odrážející historický vývoj česko-německých vztahů, byl vývoj pojmenování obcí na Jihlavsku. Více informací o přednášce se můžete dočíst v přiloženém plakátu.
„Tato přednáška pro veřejnost je poslední z cyklu, který se v minulých dvou letech věnoval tématu přejmenovávání pomístních názvů v krajině nebo veřejných prostranství - jmen ulic a náměstí měst,“ sdělil Ladislav Seidl, vedoucí oddělení vnějších vztahů KrÚ Kraje Vysočina.
Přednáška je součástí projektu „Kulturní krajiny a identity podél česko-rakouské hranice – 60 let EU“, který byl podpořen Evropskou unií, Evropským fondem pro regionální rozvoj, z Programu přeshraniční spolupráce Rakousko-Česká republika 2007-2013.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy
web & design WEBHOUSE®, redakční systém vismo® | Přihlásit se | PC verze