Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Malá ochutnávka expozic připravovaných v třebíčském zámku

Malá ochutnávka expozic připravovaných v třebíčském zámku
V sídle Kraje Vysočina probíhají celoročně výstavy rozmanitého zaměření. Od začátku letošního roku je prostor v přízemí u recepce vyhrazen pro prezentaci nově připravovaných expozic Muzea Vysočiny Třebíč, které budou na podzim tohoto roku otevřeny po rozsáhlé rekonstrukci zámecké budovy v Třebíči.
 

 
 

První část vitríny, která nebude po celou dobu obměňována, podává základní informace o rekonstrukci, expozicích a restaurování sbírkových předmětů – budoucích exponátů. Nechybí ani zajímavé nálezy objevené v průběhu stavebních prací, například architektonická torza hlavic nebo láhev se vzkazem, kterou na zámku zazdili řemeslníci v sedmdesátých letech 20. století.

  

V druhé části jsou podrobněji přibližovány jednotlivé tematické výstavní okruhy. Od konce ledna do března to byl Svět neživé přírody, kde mohli návštěvníci shlédnout minerály a horniny z Třebíčska, významný prostor byl věnován také vltavínům. Tuto expozici v dubnu vystřídala klášterní expozice Svět portálů a bran, která bude k vidění do přelomu května a června.

 

Dominantou výstavy na krajském úřadě je pozdně barokní kapucínská křtitelnice, kterou doplňují fotografie a doprovodné texty. Neméně zajímavé jsou náčrty stavebních změn zámeckého areálu v průběhu staletí – výchozí materiál k tvorbě digitální vizualizace, která bude ve finální podobě k vidění právě v 1. PP bývalého valdštejnského zámku v Třebíči, který byl přestavěn v 16. stol. z původně benediktinského kláštera. „Z dříve veřejnosti nepřístupných prostor depozitářů a bývalých pracoven postupně vzniká zbrusu nová klášterní expozice, která bude návštěvníky informovat nejen o minulosti třebíčského benediktinského kláštera, ale také o klášterech v blízkém okolí a jejich tragickém osudu ve 20. století. K navození jedinečné atmosféry kláštera zajisté přispějí i prostorové zvukové kulisy“, doplnila Marie Kružíková, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

 

V následujících měsících budou pro návštěvníky krajského úřadu nachystány další ochutnávky ze dvou zbývajících částí nově připravovaných expozic v třebíčském zámku, a to Valdštejnové na Třebíči a Lidé. Místa. Osudy.

 

 

  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: kominova.j@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 6.5.2013 / 6.5.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze