Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Spisovatel Jaroslav Hašek má na Vysočině originální pomník

Spisovatel Jaroslav Hašek má na Vysočině originální pomník
Dílo a život spisovatele Jaroslava Haška připomíná nově žulový pomník s názvem Hlava XXII, který byl o víkendu odhalen na křižovatce silnic z Lipnice na Dolní Město a Světlou nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Podle ředitele Vysočina Tourism Tomáše Čiháka přispěje ke zvýšení zájmu českých i zahraničních turistů o návštěvu Vysočiny, protože pomník odpovídá současnému trendu propagace specifických míst spojených s významnými nebo populárními osobnostmi.
 

 
 

Kamenný Haškův portrét vytvořil sochař Radomír Dvořák. Netradiční osmnáctitunový pomník vysoký 2,65 metru je složený z osmi částí, segmenty levého oka a úhlopříčné části temene hlavy jsou sejmuté a leží opodál. Na hladkých vnitřních stěnách dílů je vysekaný citát z Haškova nejslavnějšího díla Osudy dobrého vojáka Švejka v deseti jazycích. Pomník s názvem Hlava XXII odkazuje na světoznámý protiválečný román Josepha Hellera. Literární kritici prý Hellera po vydání románu upozornili na to, že se dostal blízko ke Švejkovi. V pokračování Hlavy XXII, románu Zavíráme, nechal Heller svého hrdinu se Švejkem debatovat.

 

Hašek (1883 až 1923) v Lipnici nad Sázavou a jejím okolí strávil poslední část života. V hostinci U České koruny napsal tři ze čtyř dílů svého proslulého románu Osudy dobrého vojáka Švejka. Na lipnickém hřbitově je spisovatel pohřben, v obci je také Haškovo muzeum.

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 29.4.2013 / 29.4.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Ředitel Krajského úřadu > Aktuální téma

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze