Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Expozice kamenictví v Mrákotíně

 

 
 

Adresa

Mrákotín 49

588 54 Mrákotín

tel.: 725 102 685

e-mail: mestys.mrakotin@seznam.cz

web: http://www.mestysmrakotin.cz/

 

Otevírací doba

Po, St 7:00 - 17:00
Út, Čt, Pá 7:00 - 15:00

 

V sobotu 1. září 2012 se v prostorách úřadu městyse Mrákotín slavnostně otevřela expozice kamenictví. Právě v okolí Mrákotína kdysi fungovaly desítky lomů, včetně největšího z nich, z něhož pochází proslulý monolit na pražském hradě. V expozici se dozvíte o historii výroby tohoto monolitu a jeho přepravě do Prahy. Dalším velkým lákadlem je autentický přístřešek se štontem, pod kterým kameníci tráví za každého počasí dlouhé hodiny opracováváním kamene. Nechybí zde kamenické boty, zaprášený klobouk či kalendář s obrázky dívek a žen, které si všichni kameníci dávali na zeď. Opravdovost expozice umocňují i další předměty – např. kostky, kameny, kolekce ručního i strojního nářadí, které lidé nosí i nadále, a tak se expozice postupně rozrůstá. Je to i díky tomu, že expozice je zakončena prázdnou nástěnkou, která je výzvou pro všechny návštěvníky.

Expozice je doplněna o panely s historií městečka i kamenického řemesla. Expozice vznikla v rámci projektu Region Renesance nejen po stopách historie a náklady na její realizaci činily cca půl milionu korun.

Zajímavost: V době 1. republiky byli kameničtí mistři pověřeni dodáním speciální zakázky pro Pražský hrad. Architekt Josip Plečnik zamýšlel umístit do Jižních zahrad památník obětem 1. světové války. V Mrákotíně byl tehdy vylomen unikátní dvacetimetrový žulový monolit, který se však po cestě do Prahy zlomil. Druhý kámen o výšce 15,60 m již byl převezen v pořádku, ale Plečnikovým představám příliš nevyhovoval, proto jej nechal umístit na 3. nádvoří Pražského hradu, kde byl vztyčen u příležitosti 10. výročí vzniku Československa.


Služby:

- turistická vizitka

 

Odkazy

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 10.4.2013 / 27.5.2020
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Seznam příspěvkových organizací v oblasti kultury

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze