Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Hasičské muzeum v Heralticích

 

 
 

Adresa

Heraltice 1

675 21 p. Okříšky

e-mail: jarmila.bohdalkova@seznam.cz

tel.: 603 575 153

web: https://www.heraltice.cz/hasicske-muzeum 

 

Otevírací doba

Po předchozí telefonické domluvě na tel. čísle +420 603 575 153 nebo na e-mailu: jarmila.bohdalkova@seznam.cz

 

Vstupné

Dobrovolné

 

O muzeu

Muzeum  historické  hasičské  techniky bylo vybudováno během  tří let v obecním  domě číslo 1, který se nachází ve středu obce na místě bývalé tvrze ze 13. století. Tento  "panský dům"  byl vybudován  na konci 18. století  brtnickými pány a sloužil k hospodářským účelům. Na konci 19. století v něm byla škola a malé obecní byty, později  kuchyň s jídelnou  pro děti  základní a mateřské školy. V posledních  letech  před  rekonstrukcí  prostory  zely prázdnotou a byly v neutěšeném stavu.
Díky  nadšení hasičů a pochopení  obecního  úřadu byla západní  část  domu kompletně  rekonstruována  včetně výměny části  stropu. Muzeum bylo otevřeno v červenci roku 2004 při příležitosti 110. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Heralticích. V roce 2014 byla slavnostně otevřena nová přístavba muzea, díky které se zvětšily vystavovací prostory. Součástí prostor je i velká zasedací místnost s možností video projekce.

 

Sbírka

Základem sbírky jsou ruční stříkačky z přelomu 19. a 20. století a dále jsou zde k vidění motorové stříkačky ze 40. let 20. století, včetně dobové výstroje a výzbroje. Svoje místo v muzeu má i historický rotační řebř z roku 1896 a dopravní auto Steyr ze 40. let minulého století. V současné době je v muzeu umístěno několik unikátů, které nejsou jinde k vidění.


herolticeheroltice
heroltice


herolticeheroltice
 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 10.4.2013 / 25.5.2020
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Servis pro

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze