Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Krajské nemocnice na Vysočině mají nové pětileté smlouvy s VZP

zdravotnictvis
Všechny krajské nemocnice na Vysočině mají ode dneška podepsané nové pětileté smlouvy s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. "Jako hejtman kraje a zároveň také zástupce zřizovatele krajských nemocnic na Vysočině mám jistotu, že od začátku roku 2013 bude v našich pěti krajských nemocnicích zajištěna zdravotní péče ve stejném rozsahu jako letos s tím, že bude i zaplacena," řekl už dříve Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina. Od nového roku bude v krajských nemocnicích na Vysočině k dispozici 2181 akutních lůžek a lůžek následné péče. Hejtman Kraje Vysočina však upozorňuje, že počet lůžek nijak nerozhoduje o výkonech a platbách. Ty se odvíjí od sazeb úhradové vyhlášky.
 

 
 

Jednání o podobě smluv o poskytování zdravotní péče se táhla více než rok a půl a vedení nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina postupovala při uplatňování zásadních požadavků na zachování struktury poskytované péče jednotně. Z původně plánovaného čísla 450 rušených lůžek, nemocnice na Vysočině stahují 191 lůžek. „Toto číslo už zdaleka není diktátem zdravotních pojišťoven. Je výsledkem opravdu tvrdého vyjednávání nemocnic, má smysl a jsou za ním reálná data,“ uvedl Běhounek s tím, že nové smlouvy zaručující zachování struktury a rozsahu zdravotní péče napříč regionem. V novém roce bude v nemocnicích více uplatňován systém společného lůžkového fondu. Nově bude takto pojato například oddělení urologie v Nemocnici Havlíčkův Brod, které bude lůžkově přiřazeno k chirurgickým oborům. Jediné zcela zrušené oddělení je v regionu v Nemocnici Nové Město na Moravě. Pacienti infekčního oddělení budou do budoucna hospitalizováni na moderních pracovištích například v krajském městě, kde byla naopak kapacita infekčního supermoderního oddělení povýšena a navíc disponuje JIP. Nově byla nasmlouvána lůžková kapacita pro rehabilitační oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě a Pelhřimov.

 

Uzavřením novým smluv o poskytování zdravotní péče byl definitivně vyřešen i problém udržitelnosti zdravotnických projektů financovaných z Evropských fondů. Všech pět krajských nemocnic tak může bez hrozby finančního postihu dále nabízet služby v moderních pavilonech bez hrozby pokut. „Kromě dnes vyřešeného podpisu smluv trápí poskytovatele zdravotní péče i Ministerstvem zdravotnictví navržené znění úhradové vyhlášky pro rok 2013. Dosud známý návrh úhradové vyhlášky je deficitní a znamenal by pro jednotlivé nemocnice pokles příjmů v řádech milionů korun. Její vydání v této podobě a současně zvýšení sazby DPH hrozí velmi vážnými ekonomickými problémy nemocnic,“ upozorňuje hejtman Jiří Běhounek a dodává, že konkrétně v krajském rozpočtu Vysočiny tak vysoká rezerva není.; Pokud jde o uzavření smluv s ostatními zdravotními pojišťovnami, je Jiří Běhounek přesvědčen, že dostojí svému prohlášení a jak deklarovaly, budou postupovat ve shodě s jednáním VZP.

 

 
Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 28.12.2012 / 28.12.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze