Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Krčál : Sociální služby budou opět bojovat o přežití

Krčál : Sociální služby budou opět bojovat o přežití
Česká vláda opět zapomněla na sociální služby v České republice, a to když v návrhu státního rozpočtu na rok 2013 dává pouze něco přes šest miliardu korun do oblasti provozování sociálních služeb. Na provozování, do kterého jsou zapojeny nejenom kraje, ale i obce a města a nestátní neziskové organizace je přitom potřeba minimálně osm miliard korun. Kde budou provozovatelé sociálních služeb brát na služby pro zdravotně handicapované? To v dnešní době nikdo neví. Jedno je však jisté, vláda se k těmto sociálním skupinám bude zřejmě chovat velice macešsky. Sociální stát jde stranou rozpočtovým škrtům. A ty budou zřejmě veliké.
 

 
 

Financování sociálních služeb se  v příštím  roce se stane pro jednotlivé kraje zřejmě noční můrou, protože s výrazně zkrácenými  finančními zdroji z ministerstva práce a sociálních věcí se nedají  provozovat. V sociálních službách celostátně již dnes chybí ještě minimálně jedna miliarda korun ze zdravotního pojištění a další prostředky budou krajům chybět s ohledem na zvýšení platů pracovníků v sociální péči, a to pokud se začne naplňovat vládní nařízení. Ani na ty jim totiž stát  prostředky neposlal. Mnoho krajů v rámci ČR tak může zvažovat redukci v oblasti sociálních služeb pro zdravotně postižené, staré a handicapované občany.

 

Kraje se zde obávají, že ač je všeobecně známo, že jakákoliv částka pod 8 miliard je nedostatečná pro udržení potřebné úrovně poskytovaní sociálních služeb, tak že nová vláda přesto přijde pro tuto oblast s částkou podstatně nižší a prakticky likvidační. V živé paměti je totiž pokus Topolánkovy vlády z roku 2009, kdy do rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí byla tehdejšímu ministrovi Nečasovi dána na tyto účely zcela nedostatečná výchozí částka 4,5 miliardy korun. Již v březnu 2009 pod tlakem kolabujících sociálních služeb bylo zahájeno vyjednávání krajů s vládou o navýšení financí, které bylo přijato ve výši 1,5 miliardy. na celkových 6 miliard.

 

To však nebyl konec a po pádu této vlády již v září byla nucena nová úřednická vláda tuto částku navýšit o dalších 900 milionů. S některými podporami na konci roku 2009 pak celková částka činila cca 7 miliard korun. Pozitivem byl fakt, že úřednická vláda se z těchto problémů poučila a při přípravě rozpočtu na rok 2010 společně s kraji v parlamentu prosadila částku okolo 7 miliard rovnou do rozpočtu na rok 2010, čímž se situace v sociálních službách letos uklidnila a stabilizovala. Od této doby jsou v sociálních službách opět vážné problémy.

 

Kraje do rozpočtového určení daní na sociální služby žádné finanční prostředky nedostávají a proto nemají zdroje, ze kterých by tyto služby mohli při současném výrazném propadu svých příjmových částí rozpočtů spolufinancovat. Jaký bude tedy rok 2013 pro sociální služby, pro handicapované, nemocné a zdravotně postižené spoluobčany?

 

 

  • Petr Krčál
    radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí, rodinné politiky a prevence sociálně patologických jevů
    e-mail: krcal.p@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 11.12.2012 / 11.12.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze