Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Radní Petr Krčál pokřtil knihu mapující historii Světnova

Radní Petr Krčál pokřtil knihu mapující historii Světnova
Minulou neděli pokřtili ve Světnově na Žďársku novou knihu Dějiny Světnova a jeho domů. Kromě autorů knihy Petra Škarvady a Milana Šustra se na slavnostním křtu sešli také radní Kraje Vysočina Petr Krčál, starostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová a správce žďárské farnosti Nanebevzetí Panny Marie Vladimír Vojtěch Záleský. „Je obdivuhodné, co autoři společně s místními lidmi dokázali. Kniha je dokladem nejen bohaté historie obce, ale také lásky obyvatel ke své obci, ke svému domovu,“ ocenil radní Petr Krčál.
 

 
 

Světnov se nachází nedaleko Žďáru nad Sázavou a žije zde 450 obyvatel. Výpravnou publikaci Dějiny Světnova a jeho domů tvoří dvě unikátní části: historie obce a také osudy domů, které tu stojí.

 

Autoři vycházeli z materiálů pocházejících z archivů ve Žďáře, v Praze, v Brně či Havlíčkově Brodě. Historie je v knize zpracována na základě gruntovních a pozemkových knih, urbářů, katastrů, kronik, sčítacích archů. Na části knihy se podíleli i samotní obyvatelé obce. „Domy jsme z pozemkových knih mohli zdokumentovat jen do roku 1960. Tak jsme rozdali po vsi něco jako dotazníky. Co si kdo pamatoval, to do formuláře napsal. Něco jsme potom ještě znovu ověřovali," přiblížil starosta Světnova Pavel Štefan.

 

Každý dům má v knize svoji fotografii. Současné fotografie se prolínají s historickými, přičemž nechybí text s příběhem dotyčného domu. Součástí knihy je také DVD s archivem všech použitých pramenů, map, fotografií a pohlednic.

 

Kniha Dějiny Světnova a jeho domu vyšla v nákladu 700 kusů. K dostání je za 350 korun na Obecním úřadě Světnov.

 

 

  • Marek Homolka, odbor sociálních věcí
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 813, e-mail: homolka.m@kr-vysocina.cz
 

Radní Petr Krčál pokřtil knihu mapující historii Světnova

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 28.11.2012 / 28.11.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze