Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Krajským hradům letos mírně klesla návštěvnost

Krajským hradům letos mírně klesla návštěvnost
Poslední říjnový víkend skončila hlavní návštěvnická sezóna tuzemských hradů a zámků. Na Hrad Kámen a hrad Roštejn, které patří Kraji Vysočina, zavítalo 57 tisíc návštěvníků, tedy o 10 % méně než za stejné období loňského roku. „Nejde o žádný hrozivý propad. I přesto si uvědomujeme, že pro udržení návštěvnosti je třeba nabídnout více kreativity a dále využívat oblíbené doprovodné kulturní akce,“ uvedla Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury a cestovního ruchu.
 

 
 

Do konce října navštívilo hrad Kámen 16 115 návštěvníků. Expozici motocyklů a životního stylu a bydlení devatenáctého století čeká v zimních měsících další část postupné reinstalace interiérové expozice a zahájení první fáze oprav jednostopých vozidel. „Jsme v jednání s Národním technickým muzeem v Praze. Rádi bychom na Kámen zapůjčili několik zajímavých kousků z národních depozitářů,“ uvedl Ondřej Hájek, ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov. Správa hradu už nyní připravuje na další sezónu tematický týden středověkého ležení v podání šermířské skupiny Jezerničtí páni, plánují se i oblíbené noční prohlídky, hrad bude, jako doprovodná akce, zapojen se zvýhodněným vstupným do oslav European Heritage  Days.

 

Hrad Roštejn navštívilo letos 40 883 turistů. Hrad vsadil na rodiny s dětmi, pro které byla nově připravena prohlídková trasa se strašidly a příšerkami českých zemí, pokračovaly noční prohlídky s hraběnkou Františkou Slavatovou, s duchy a strašidly. „Pro příští rok plánuje správa hradu druhou etapu zásadní rekonstrukce elektroinstalací, část místností v tomto období bude pro veřejnost uzavřena. Také hrad opustí velký sedmimetrový betlém, sestavený třešťskými betlémáři. Bude rozebrán a nahradí ho nová expozice s pracovním názvem Kancelář lesního úředníka,“ prozradil Karel Malý, ředitel Muzea Vysočiny Jihlava. Hrad Roštejn bude i v roce 2013 místem oblíbených resp. tradičních akcí, kterými jsou Hodokvas nebo Jazz na Roštejně.

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 28.11.2012 / 28.11.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze