Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Když se děti setkávají se seniory

Když se děti setkávají se seniory
Na stále citelnější nedostatek příležitostí k setkávání mladých a starších lidí reaguje mezinárodní projekt Příroda mostem mezi generacemi, který již druhým rokem realizují na Vysočině Chaloupky o.p.s. Vyvrcholením této snahy je konference, která se uskuteční 31. října v Kongresovém sále Kraje Vysočina v Jihlavě.
 

 
 

Konference seznámí účastníky s principy mezigeneračního učení dětí a seniorů a představí zajímavé přístupy a metody, jak připravovat jejich společná setkání. V dnešní době seniorům mnohdy chybí kontakt s mladou generací a ta naopak ztrácí zájem o veřejné dění v bezprostředním okolí. To může být příčinou řady problémů. Přitom obě generace si vzájemně mají co předat. Starší mohou předat dětem zkušenosti a poznatky, které během života získali a děti mohou do jejich života přinést novou energii a životní optimismus.

 

Pozvání na konferenci přijal Herman de Jongh z holandské organizace Veldwerk Nederland , který má v oblasti vzdělávání seniorů a dětí mnohaleté zkušenosti. Dále zde vystoupí Mgr. Jaroslava Slaná ze vzdělávacího centra SEDUCA zabývající se mimo jiné problematikou mezigeneračních vztahů a rozpadu rodin a vysvětlí specifika komunikace se seniory. Ing.  Bc. Hana Vojtová z Domova pro seniory Mistra Křišťana Prachatice představí smyslovou aktivizaci podle Lore Wehner, aktivizaci seniorů a dětí. „Smyslovou aktivizaci z německého Sensorische Aktivierung můžeme chápat jako zapojení všech smyslových orgánů, které vnímáme jako zdroje člověka a které můžeme využít, a tak pomoci každému jednotlivě v komunikaci, v uvědomění si vlastní osobnosti a podpořit jej při běžných denních činnostech. Smyslová aktivizace je nenásilná, přirozená komunikace prostřednictvím barev, zvuků, dotyků, chutí a vůní mezi pečovaným a pečujícím“, vysvětluje Hana Vojtová, ředitelka DPS Mistra Křišťana Prachatice.

 

Na konferenci se rovněž otevře téma zakládání přírodních zahrad pro učení i terapii a zazní zde několik příkladů dobré praxe.

 

Konference je otevřená pro všechny zájemce. Přihlašovat se mohou na adrese www.chaloupky.cz/prihlaska-velkemezirici.

 

Chaloupky o.p.s. se dlouhodobě věnuje jednodenním i pobytovým programům pro školy s ekologickou a přírodovědnou tématikou. V rámci programů děti a dospělí zažijí pobyt v přírodě, pozorování rostlin a živočichů, krmení hospodářských zvířat na dětské farmě, rukodělné činnosti a spousty dalších doteků přírody a života na venkově. Programy jsou realizovány na čtyřech pracovištích Chaloupek v Kraji Vysočina – Kněžice, Velké Meziříčí, Horní Krupá a Krátká. Více informací na www.chaloupky.cz.

 

Více informací Mgr. Michaela Brhlová, Chalouky o.p.s.
e-mail: michaela.brhlova@chaloupky.cz , tel.: 731 440 924.

 

Když se děti setkávají se seniory

 

Odkazy

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 24.10.2012 / 24.10.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Ředitel Krajského úřadu > Aktuální téma

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze