Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

České a rakouské děti společně objevovaly minulost

České a rakouské děti společně objevovaly minulost
V rámci Evropského dne spolupráce se v dolnorakouském Raabs an der Thaya uskutečnil program pro více než 70 mladých studentů z českých a rakouských škol, zaměřený na objevování společné historie. V pátek 21. září 2012 měli studenti Gymnázia Otokara Březiny Telč, společně se studenty z partnerského Gymnázia Waidhofen a žáky základní školy Raabs an der Thaya, možnost zpovídat pamětníky novodobých, česko-rakouských historických událostí.
 

 
 

K dispozici bylo studentům 5 osobností z obou stran hranice, které na vlastní kůži zažily důležitá období, která ovlivnila současné česko-rakouské vztahy. Mladí studenti se věnovali těmto tématům: „Vyhnání a odsun“ (pamětníky byli pánové Jiří Zuzák a Robert Wagner), „Povodně“ (pamětníky byli pánové Zdeněk Šach a Helmut Bieber), „Život za železnou oponou (pamětníky byli pan Milan Souček a paní Christine Graf) a „Útěk přes železnou oponu“ s nevšedním Robertem Ospaldem, Čechem, který neprostupnou hranici v roce 2006 překonal na drátech vysokého napětí. Tato témata mladí studenti zpracovali textově i graficky a na závěr programu je veřejně prezentovali. Kromě pamětníků odpovídali na zvídavé otázky rovněž radní, kteří mají v Dolním Rakousku a v Kraji Vysočina v gesci Evropské projekty, konkrétně zemská radní Barbara Schwarz a krajský radní Martin Hyský, pro něž byl „Den na Hranici“ rovněž příležitostí pro setkání a diskuzi nad aktuálními tématy přeshraniční spolupráce.

 

„Den na hranici“ připravil spolek Europabrücke Raabs společně s Institutem Ludwiga Boltzmanna pro výzkum následků válek a s Krajem Vysočina. Aktivita je součástí projektu Kulturní krajiny a identity podél česko-rakouské hranice – 60 let EU, který získal podporu Evropské unie z programu Evropská územní spolupráce Rakousko ČR 2007-2013.

 

  • Ladislav Seidl, odbor sekretariátu hejtmana
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: seidl@kr-vysocina.cz

 

 

 

České a rakouské děti společně objevovaly minulost

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 24.9.2012 / 24.9.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Samospráva

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze