Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu

Mobilní verze webu

Vzpomínka na oběti justičních vražd v Jihlavě

Vzpomínka na oběti justičních vražd v Jihlavě
Památku obětí justičních vražd politických vězňů z 50. let minulého století si připomnělo poslední červencový víkend v Jihlavě několik desítek lidí. U památníku v blízkosti Vysoké školy polytechnické Jihlava, budovy dřívější věznice a Krajského soudu, byl vzdán hold jedenácti obětem odsouzeným v Jihlavě k trestu smrti a zároveň byly připomenuty další stovky a tisíce poškozených.
 

 
 

„Komunistický režim sice svými tvrdými postupy národ jako takový nevyhladil, ale zničil jeho elity, morální úroveň a také ekonomický kontext. To vše se ještě dnes snažíme těžce napravit. Stále tak platí, že je nutné se podruhé vyvarovat stejných chyb. Tyto historické excesy musí být pravdivě prezentovány novým generacím. Procesy vedené proti uměle vytvořeným skupinám lidí měly ve svém důsledku zastrašit, umlčet, zničit. Až na výjimky zůstávají tyto zločiny komunismu už padesát let nepotrestané...a bez nápravy se s touto kapitolou naší historie nikdy nevyrovnáme,“ uvedl Vladimír Novotný, náměstek hejtmana Kraje Vysočina.

 

V letech 1950 až 1952 bylo na dvoře krajského soudu v Jihlavě oběšeno 11 mužů. Sedm z nich bylo zavražděno v souvislosti s takzvaným babickým procesem. O popravách a dalších vysokých trestech rozhodl tehdy soudní senát během tří dnů, zhruba týden po zastřelení tří funkcionářů tehdejšího národního výboru v Babicích na Třebíčsku v červenci 1951. Soudci tehdy neobjasnili ani základní skutečnosti.

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 30.7.2012 / 30.7.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze