Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Na Vysočině přibývají přírodní zahrady

Přírodní zahrady
Už téměř padesát přírodních zahrad různého typu certifikovalo na Vysočině ekologické centrum Chaloupky. Během dvou let stoupl zájem o zakládání a udržování zahrad bez chemie s kouzlem divočiny. Při startu vytváření sítě ukázkových přírodních zahrad v regionu byl Kraj Vysočina. „V loňském roce Kraj Vysočina podpořil přes Fond Vysočiny sedm projektů především školních přírodních zahrad v celkové výši půl milionu korun. V letošním roce jsme těsně před vyhodnocením a rozdělením dotací, ale vzhledem k navýšení prostředků jistě podpoříme projektů více,“ uvedl Zdeněk Ryšavý, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí. Z jeho rukou pak o víkendu putovalo dalších nových sedmnáct certifikátů k majitelům přírodních zahrad.
 

 
 

V současné době vlastní plaketu Přírodní zahrada už 41 soukromých osob nebo škol.  Dalších osm zahrad je na Vysočině zařazeno do skupiny Ukázková přírodní zahrada nebo Ukázková školní přírodní zahrada. Majitelé nebo správci těchto zahrad ochotně sdílí své znalosti a zkušenosti se zakládáním a udržováním zahrady, ukazují a chlubí se svým zahradničením – jejich zahrada tedy není uzavřena a pomáhá šířit osvětu mezi veřejnost. „Především v případě školních ukázkových zahrad je vytvářeno ideální prostředí pro alternativní výuku, hospodaření a podporu ekologie. K tomuto způsobu výuky se řadí například ZŠ Myslibořice, ZŠ v Novém Veselí nebo Gymnázium Chotěboř,“ informovala Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast školství s tím, že škol s přírodní zahradou je v regionu více.

 

Ukázkové přírodní zahrady jsou pro veřejnost k nahlédnutí i konzultaci otevřeny v pravidelných časech nebo po telefonické domluvě např. v Domově bez zámku v Myslibořicích, v Libické Lhotce u Ivany a Jiřího Peterkových, v Hybrálci u Jihlavy u společnosti Zahrady Laurus nebo nově také v Knězicích přímo v centru Chaloupky. Seznam Ukázkových přírodních zahrad je k dispozici na www.chaloupky.cz.

 

Na Vysočině v současné době působí  už čtyři zahradní poradci specializující se na přírodní zahrady. „Při zakládání přírodní zahrady bychom měli především dobře znát svůj pozemek. Vědět, která místa jsou slunná, suchá, stinná nebo zamokřená. Snadněji se nám pak bude bojovat s přírodními zákony,“ říká  Vlasta Hábová, zahradní architektka z Chaloupek, která má na svém kontě desítky certifikovaných zahrad. Připomíná však, že při zakládání je třeba vhodně volit i skladbu rostlin, jejich vzdálenost od domu a nezapomínat na zónu s „divočinou“ v podobě neudržovaného houští poskytujícího útočiště ptákům nebo zapomenuté  hromady listí, kde najde domov ježek.

 

Díky krajským i evropským dotacím jsou ještě do konce tohoto roku konzultační služby a služby projektanta přírodních zahrad poskytované ekologickým centrem Chaloupky nabízeny zdarma.

 

 

Více informací Vlasta Hábová nebo Iveta Machátová, Chaloupky, o.p.s.

 

Certiífikace přírodních zahrad

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 11.6.2012 / 11.6.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Samospráva

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze