Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Digestát z bioplynek je hnojivo

Ilustrační foto
Na působení digestátu z bioplynových stanic na půdu jsou v odborných kruzích i v řadách laické veřejnosti diametrálně odlišné názory - jedni jej zatracují, druzí doporučují jako kvalitní organické hnojivo. Prezentace výsledků polních pokusů na zkušební stanici Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) v Lípě u Havlíčkova Brodu, které tu probíhají druhým rokem, ukazují, že při dodržení technologických a aplikačních postupů má hnojení digestátem pozitivní vliv na výnos a technologické vlastnosti sklizených produktů.
 

 
 

Pracovníci ochrany zemědělského půdního fondu z celého Kraje Vysočina měli díky navázání spolupráce s ÚKZÚZ možnost tento týden absolvovat k tomuto tématu krátkou teoretickou i praktickou (terénní) poradu. Na polních pokusech byly prezentovány dosavadní výsledky. Digestát je dobrým zdrojem rychle přístupného dusíku a může nahradit hnojení kejdou nebo aplikaci minerálních dusíkatých hnojiv. Obsah dusičnanů v bramborách byl po aplikaci digestátu ve srovnání s kejdou a s minerálními hnojivy výrazně nižší.

 

Závěrem je nutno konstatovat, že sledování a vyhodnocení působení digestátu z bioplynových stanic na fyzikální vlastnosti půdy a půdní úrodnost je nutno provádět systematicky, v delší časové řadě.

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 6.6.2012 / 6.6.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Samospráva

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze