Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Zdravotnický portál Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Na Vysočině k pacientům vyjedou čtyři nové sanitky

Nové sanitky
Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina bude od června letošního roku k pacientům vyjíždět dalšími čtyřmi novými sanitními vozy. Sanity za osm milionů korun budou nasazeny v oblastech Havlíčkobrodska, Třebíčska, Novoměstska a Jihlavska. „Obměna znamená vyřazení nejstarších a nejdéle sloužících vozů, které mají na tachometrech přes 200 tisíc kilometrů. Pokud to jejich technický stav dovolí, poslouží ještě k převozům v nemocnicích,“ řekla Vladislava Filová, ředitelka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina. Zatím posledních pět nových vozů přibylo do flotily ZZS před rokem.
 

 
 

„Protože je zima v našem kraji srovnatelná s horskými oblastmi, mají s výjimkou několika málo starších kusů auta záchranky pohon všech čtyř kol. Po obratnosti a prostupnosti terénem je důležitým faktorem při výběru sanitek i komfort pacientů a posádky. Proto je dnes již samozřejmostí klimatizace ambulantního prostoru,“ sdělil Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina, který se dnes účastnil rozdělování nových vozů pro vybraná výjezdová stanoviště.

 

Nové sanitky značky Volkswagen Transporter jsou osazeny naftovým motorem o obsahu 1968 ccm a výkonu 132 kW. Bezpečnost posádky zvyšují systémy ABS, ESP a v neposlední řadě i airbagy. „Celkem čtyři vozidla jsme pořídili z příspěvku Kraje Vysočina za cenu dva miliony korun za kus. Zdravotnické vybavení a telekomunikační techniku, včetně toughbooků použijeme ze starých vyřazovaných vozů,“ popsala investici Vladislava Filová. Ke standardnímu vybavení záchranářských vozů patří defibrilátor s dvanáctisvodovým EKG, či např. transportní ventilátor. Samozřejmostí je zásoba zdravotnického materiálu i léků, přesně podle právních předpisů.

 

Toughbooky jsou zodolněné přenosné počítače s dotykovou obrazovkou, které kromě softwaru pro záznam zdravotnické dokumentace obsahují i navigační systém. Současně umějí na dálku komunikovat jednak s dispečinkem záchranky, ale také přímo i s nemocnicemi Kraje Vysočina. Používání tohoto komunikačního nástroje se záchranka na Vysočině řadí mezi špičky v ČR. Zkušenosti přijíždějí sdílet i odborníci ze zahraničí. 

 

Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina zajišťuje přednemocniční zdravotní péči z dvacítky výjezdových stanovišť. Má celkem 52 sanitních vozidel, včetně čtyř terénních vozů. Průměrné stáří vozidel je 4,9 roku. Minulý rok při cestách k zásahům najela vozidla téměř 1,3 milionu kilometrů, což činí v přepočtu na jednu sanitu průměrně 23 tisíc kilometrů.


Další tři nové sanitní vozy má krajská záchranka dostat k užívání ještě do konce letošního roku.

 

 

 

Nové sanitky pro ZZS Kraje Vysočina

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 5.6.2012 / 5.6.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Zdravotnický portál Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies