Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Vítězslav Schrek - hejtman Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Představení technických a industriálních památek Vysočiny na Veletrhu muzeí v Třebíči

Představení technických a industriálních památek Vysočiny na Veletrhu muzeí v Třebíči
Inspirativní prostory bývalé fabriky Tomáše Bati v třebíčské Borovině byly důstojným a především stylovým dějištěm sedmnáctého ročníku tradičního Veletrhu muzeí České republiky, které uspořádalo krajské Muzeum Vysočiny Třebíč. „Technické a industriální památky mají své kouzlo a obrovskou vypovídací hodnotu pro budoucí generace. Shromáždit a prodiskutovat zkušeností odborných institucí věnujících se péči o ně považuji za velice přínosnou badatelskou práci vedoucí k nalezení cest k jejich záchraně,“ uvedl Tomáš Škaryd, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury a cestovního ruchu.
 

 
 

Mnoho technických památek, staveb, zařízení nebo technických řešení už nevyužívaných, zajímavých svým provedením, umístěním, zachovalostí a slohem je v péči specializovaných muzeí, ale i jiných subjektů. Některé technické památky včetně industriálních na péči a využití teprve čekají. „Velkou předností technických památek je skutečnost, že netvoří statickou kulisu, ale žijí tím, co lidé vymýšleli, aby bylo dosaženo pokroku, a nyní k nám promlouvají osobitým kouzlem, ale ne samy o sobě, musí se jim někdo věnovat,“ zdůvodnil Jaroslav Martínek, ředitel Muzea Vysočiny Třebíč výběr tématu letošního veletrhu s názvem MUZEA – technické a industriální památky.

 

Ne náhodou se odborníci setkali v areálu bývalé továrny na boty BOPO Třebíč - Borovina, která díky porozumění majitelů a města chytá druhý dech. Snahou majitelů je zachovat industriální vzhled objektů, které pocházejí z přelomu 19. a 20. století, mnohé drží originální vzhled baťových závodů. Dnes se velice citlivě mění v plnohodnotnou městskou čtvrť – bezpečnou, hravou a ctící duch minulosti.

Účastníci letošního ročníku Veletrhu muzeí mohli na Vysočině navštívit další technické zajímavosti: obnovený historický pivovar v Dalešicích, technickou památku – cihelnu v Čechtíně a kulturní památku Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou.

 

 

 

Představení technických a industriálních památek Vysočiny na Veletrhu muzeí v Třebíči

Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 25.5.2012 / 25.5.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Vítězslav Schrek - hejtman Kraje Vysočina > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies