Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Vítězslav Schrek - hejtman Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Ždírec u Jihlavy: Nový domov pro seniory opět na staronové adrese

Ve Ždírci se otevřel Nový domov pro seniory
Za účasti zástupců Kraje Vysočina se včera do domova důchodců ve Ždírci po dvou letech vrátila část jeho obyvatel. V krajem zřizovaném zařízení se podařilo dokončit první plánovanou etapu rekonstrukce. Opravena byla hlavní budova. Ta již nevyhovovala potřebám péče o seniory, a to jak z hlediska dispozičního, tak z hlediska provozního. Zařízení nesplňovalo standardy kvality sociálních služeb především s ohledem na nízkou míru soukromí uživatelů. „Nově upravené prostory budou cíleně uzpůsobeny potřebám kvalitního bydlení seniorů i k vhodnému zabezpečení jejich hygienických potřeb. Zároveň dojde ke zlepšení pracovního prostředí pro personál,“ řekl Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro sociální oblast s tím, že náklady na přestavbu přesáhly 49 milionů korun.
 

 
 

Rekonstrukcí vzniklo 24 pokojů vybavených novým nábytkem, televizí, lednicí, k tomu má každý pokoj vlastní koupelnu. Senioři již nesdílejí čtyř a více lůžkové pokoje, které byly nahrazeny jednolůžkovými, dvoulůžkovými a několika třílůžkovými. V budově je nově také 5 společenských obývacích místností, kde mohou senioři trávit čas ve společnosti druhých, věnovat se svým zájmům a být zapojeni do běžných činností. „Chtěli jsme, aby se zde naši obyvatelé cítili dobře a pohybovali se v prostředí, které jim je blízké,“ přiblížila ředitelka Nového domova Martina Matějková.  Ke komfortu přispěje také nově vybudovaná centrální koupelna, kde budou moci senioři využívat perličkových a rehabilitačních koupelí.

 

Rekonstrukce nebyla možná za provozu, tudíž muselo být na čas vystěhováno všech 96 klientů, kteří našli dočasný domov v prostorách areálu Nemocnice Havlíčkův Brod. Jejím výsledkem bylo nejen zlepšení kvality bydlení, opravami se ale takřka o polovinu snížila původní kapacita objektu. V havlíčkobrodské nemocnici tak nadále zůstává část klientů, přičemž do tohoto zařízení byli přestěhování také klienti z Dobronína, kde Domov důchodů Ždírec využíval jednu budovu. Ta je však ve špatném technickém stavu, tudíž se Rada Kraje Vysočina rozhodla koncem roku 2009 tuto pobočku zrušit s tím, že se všem klientům dostane odpovídající péče ve Ždírci.

 

Ve Ždírci se tak stále staví. Pro zachování počtu lůžek a zaměstnanosti vedení Kraje Vysočina souhlasilo s návrhem odboru sociálních věcí přistavět zcela novou budovou, která bude provozně propojena s rekonstruovaným objektem Domova důchodců Ždírec. V rámci druhé etapy, jejíž hrubá stavba se chýlí ke konci, bude ve Ždírci vybudováno specializované pracoviště, jež bude určené pro péči o klienty postižené Alzheimerovou chorobou a dalšími typy demence a jehož kapacita dosáhne 60 lůžek.

 

Stejně jako v případě rekonstrukce hlavního budovy dosahuje u tohoto projektu finanční spoluúčast Kraje Vysočina 30 procent investičních nákladů, přičemž výše celkových nákladů je více než 74 milionů korun. Zbývající část financí je hrazena z prostředků státního rozpočtů. „Přístavbou nového pavilonu dojde nejen k navýšení kapacity Domova důchodců ve Ždírci, což umožní návrat všem klientům a zaměstnancům zpět do Ždírce, ale také možnost poskytování sociálních služeb v rámci jednoho areálu,“ vyzdvihnul radní Krčál.

 

Slavnostní otevření celého areálu je naplánováno na 14. září tohoto roku, a to za účasti hejtmana Kraje Vysočina Jiří Běhounek a ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka.

 

 

Ve Ždírci se otevřel Nový domov pro seniory

Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 25.5.2012 / 25.5.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Vítězslav Schrek - hejtman Kraje Vysočina > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies