Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Vítězslav Schrek - hejtman Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Studenti z Vysočiny testují nový způsob setí a pěstování kukuřice

Studenti z Vysočiny testují nový způsob setí a pěstování kukuřice
Studenti Školního statku Humpolec nově testují známou avšak na Vysočině zatím příliš nevyužívanou metodu setí a pěstování kukuřice. Po vzoru rakouských sousedů bude nyní na školním poli nedaleko Rozkoše kukuřice růst v ozimém žitě a studenti budou sledovat, jaký to má vliv na erozi orné půdy. „Jde o školní pokus na dvou různě připravených polích, která jsou v mírnějším svahu a jsou tedy ohrožena splachem půdy a živin. Pokud pokus vyjde, není vyloučeno, že se metoda rozšíří i do běžné praxe. Pomohlo by, pokud by ministerstvo zemědělství tuto šetrnější formu pěstování umělo podpořit dotací,“ uvedl Josef Matějek, radní Kraje Vysočina pro oblast zemědělství.
 

 
 

Kukuřice není typickou plodinou pro kamenitou a studenou Vysočinu. Trh však nabízí i vyšlechtěné odrůdy, které mají šanci ve studenějších podmínkách plodit. Problém této rostliny, která kromě krmných účelů vede i žebříček energetických plodin,  je její širokořádkové setí, které je velice náchylné k erozi. A tak je třeba i pod nátlakem Evropské unie, která požaduje větší ochranu půdy a krajiny, hledat šetrné a protierozní způsoby jejího pěstování. Právě z tohoto důvodu Kraj Vysočina podporuje experimentální setí např. do půdy bez orby nebo souběžné pěstování plodin.

Humpolecký statek vsadil na pokus setí kukuřice do posečeného žita a do žita vzrostlejšího. Výsledky budou viditelné na podzim, ale během celého vegetačního období bude pole stále sledováno a zaznamenávány pohyby půdy především po vydatnějších deštích. S tímto způsobem pěstování plodin mají dobré zkušenosti v Rakousku, na Vysočině ho využívají například zemědělci v Lípě nebo v Hořepníku.  Samotná technologie setí není složitá, je však třeba využít speciálně upravených strojů.  „Cílem pokusu je ukázat místním zemědělcům a farmářům, ale i veřejnosti a studentům, že v ochranných pásmech velkých vodních nádrží a ve svažitých terénech je možné hospodařit efektivně,“ uzavírá Josef Matějek.

 

 

 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 22.5.2012 / 22.5.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Vítězslav Schrek - hejtman Kraje Vysočina > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies