Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Vítězslav Schrek - hejtman Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Muzeum železné opony ve Weitře je připravené i na české návštěvníky

Muzeum železné opony ve Weitře je připravené i na české návštěvníky
Nově pojatá výstava v krásném příhraničním městě Weitra byla slavnostně otevřena 4. května 2012. Výstava s názvem „Místo děje: železná opona“ je umístěna ve sklepeních nádherného zámku, který je centrem kulturního života v regionu. Jedním z významných hostů byl i pan Robert Ospald, který železnou oponu mezi Československem a Rakouskem úspěšně překonal v srpnu roku 1986 po vedení vysokého napětí. Hlavní popisky výstavy jsou kromě německého jazyka psány rovněž v češtině a angličtině. Výstava názorně vypráví celý příběh o rozdělení prostřednictvím exponátů, dokumentů a osobních vzpomínek lidí, jejichž osudy byly neodmyslitelně spojeny s „železnou oponou“ - ať útěkem, pašováním lidí přes hranice, či odporem, vyhnáním, špionáží, špiclováním, propagandou, represemi i vězněním. Výstavu doprovázejí také multimediální stanoviště, která lze využít též k odpočinku a přemýšlení.
 

 
 

„Příběh lze pochopit a uchopit teprve po zprostředkování osobních zážitků. V současné době bezprostřední známky po rozdělení Evropy již neexistují. Z dnešního pohledu Evropské unie je tak nyní možné na celé období nahlížet téměř bez omezení. Po dramatických událostech na konci druhé světové války, přes rozdělení Evropy na západní a východní, až po pád „železné opony“ se na cestě časem mohou návštěvníci seznámit s pozadím událostí, které předcházely rozdělení. Mají možnost si uvědomit, jak se žilo na východě a jak na západě, seznámí se s metodami a útlakem diktatury a pluralismem demokracie, jakož i s vítězstvím svobody v roce 1989 a znovu zažijí sjednocení Evropy v podobě Evropské unie,“ zmínil kurátor výstavy Armin Laussegger z Institutu Ludwiga Boltzmanna pro výzkum následků válek.

 

Železná opona utvářela déle než čtyřicet let tvář Evropy a ovlivňovala život celých generací. Je součástí našich bezprostředních dějin, hlavně dějin pohraničí, tedy také dějin Dolního Rakouska i České republiky. V tehdejší ČSSR bylo vytvořeno hraniční pásmo široké 4 až 10 km (šlo o 1,5 % rozlohy státu) a tato část naší republiky se stala pro normálního člověka nepřístupnou (vstup pouze na povolenku). Většina vesnic v hraničním pásmu byla vysídlena a jejich zbytky byly zničeny, aby stojící opuštěná stavení nemohla uprchlíkům přes hranici poskytovat úkryt. Hraniční pásmo bylo přísně střeženo příslušníky Pohraniční stráže. Železnou oponu tvořil systém plotů a ostnatých drátů. Tento systém plotů nestál přímo na hranici, ale v dostatečné vzdálenosti od ní (cca 2 km), aby i v případě jeho překonání stihli pohraničníci narušitele chytit dříve, než se dostal až na hranici.

 

Československá železná opona za sebou nechala během let 1948–1989 celou řadu obětí. Civilistů bylo 390, ne vždy šlo přitom o narušitele. Pohraničníků při výkonu služby zemřelo celkem 648, z toho většina nehodou, sebevraždou či zastřelením kolegou. Při přestřelce s uprchlíky zemřelo 12 z nich. (zdroj Wikipedia).

 

Otevírací doba: 1. května až 31. října, od středy do pondělí od 10.00 do 17.30. Skupinové prohlídky jsou možné po nahlášení předem.

Informace: Schloss Weitra, Tel: 0043-2856-3311, e-mail: schloss.weitra@aon.at, www.schloss-weitra.at  

 

 

Muzeum železné opony ve Weitře je připravené i na české návštěvníky

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 10.5.2012 / 10.5.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Vítězslav Schrek - hejtman Kraje Vysočina > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies