Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro podnikatele

Mobilní verze webu

Dodržení rychlosti jízdy hlídají na Vysočině inteligentní semafory

Inteligentní semafor ohleduplný i k chodcům
Čtyři dynamické zpomalovací semafory zakoupené Krajem Vysočina za účelem zvýšení bezpečnosti na nejfrekventovanějších silnicích čtyř měst regionu, prošly v těchto dnech provozní zkouškou. „Semafory v Pelhřimově, Havlíčkově Brodě, Třebíči i ve Žďáře nad Sázavou jsou tedy definitivně připraveny na uvedení do provozu včetně připojení na inženýrské sítě,“ uvedl dnes ve Žďáře nad Sázavou náměstek hejtmana pro oblast dopravy Libor Joukl. Čtveřice inteligentních semaforů přijde kraj na cca 1,6 miliónu korun, tedy zhruba o třetinu méně, než bylo rozpočtováno. Peníze, které kraj zaplatí za nákup prvních inteligentních semaforů, pocházejí z propadlých kaucí zahraničních řidičů, kteří se v Česku resp. na území regionu dopustili přestupku.
 

 
 

V klidovém stavu je na semaforech nastavena červená barva, pokud čidla zaregistrují jedoucí vozidlo do rychlosti 56 km/h dojde k téměř okamžitému přepnutí přes žlutý signál na zelený signál. Toto vozidlo není nijak zdrženo v průjezdu úsekem. Stav, kdy vozidlo není detekováno, je řešen videodetekčním zařízením, které eliminuje problém s vozidly, která vyjedou na komunikaci těsně před světelnou signalizací nebo jsou zastíněny protijedoucím kamionem či jinou anomálií. „Tento systém zjemňuje chod celého systému a brání tím projíždění semaforu na červenou. Toto platí pro případ výchozí červené. Dané zařízení umožňuje případnou změnu nastavení jak časových prodlev, rychlostních limitů tak i možnost změny výchozího stavu z červené na výchozí stav zelená,“ vysvětluji princip funkce semaforu Pavel Bartoš z krajského odboru dopravy a silničního hospodářství

 

Umístění dynamických zpomalovacích semaforů v městech Kraje Vysočina:

Havlíčkův Brod, Masarykova ulice, silnice I/38

Pelhřimov, Ulice Slovanského bratrství, silnice II/602

Třebíč, místní část Pocoucov, silnice II/360

Žďár nad Sázavou, ulice Bezručova, silnice I/37

 

„Především v dnes spuštěných lokalitách Třebíč a Žďár budeme pozorněji sledovat  účinnost těchto zařízení - semaforů. Jsou na místech v blízkosti přechodů pro chodce a mají tak nejen přinutit řidiče sundat nohu z plynu, ale zároveň umožnit chodcům bezpečný přechod rušné komunikace,“ doplnil Libor Joukl s tím, že v okamžiku, kdy bude zařízení předáno městům, bude pouze na jejich vedení, zda semafory dovybaví například zařízením pro pořizování statistik atd.

 

Podpora zvýšení bezpečnosti silničního provozu ze strany Kraje Vysočina nekončí instalací dynamického systému semaforů ve čtyřech krajských městech. V letošním roce si mohly obce požádat o další peníze v rámci programu Bezpečná silnice a získat tak dotaci z Fondu Vysočiny. „Na takto podpořený projekt bylo možné získat až čtvrt milionu korun,“ doplnil Pavel Bartoš.

 

 

Inteligentní semafory

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 30.4.2012 / 30.4.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro podnikatele

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze