Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro podnikatele

Mobilní verze webu

Národní geopark na Vysočině

Národní geopark Železné hory
Zástupci geoparku Železné hory v úterý 24. dubna převzali certifikát „národní geopark“ a podpisem Charty národních geoparků ČR se zařadili k celkem třem dalším tímto titulem značených oblasti v České Republice. Národní geopark Železné hory se rozkládá převážně na území Pardubického kraje, do Kraje Vysočina zasahuje oblastí kolem Ždírce nad Doubravou a Chotěboře.
 

 
 

„Samotný geopark není územím s ochranným statutem, jde o platformu spolupráce obyvatel i organizací zaměřenou na rozvoj a propagaci regionu. Geoparky jsou stále více vnímány jako značka oblasti exkluzivního cestovního ruchu, zaměřeného na přírodní i kulturní dědictví krajiny. Poděkování patří všem, kteří se zasloužili o vznik geoparku a následné získání tohoto prestižního titulu,“ ocenil aktivitu Tomáš Škaryd, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury a cestovního ruchu.

 

Geopark je krajinný celek vyznačující se nejen nevšedním tvarem terénu a vysokým stupněm geologické rozmanitosti, ale zahrnující také hmotné i nehmotné kulturní dědictví. Pro Železné hory je typická neuvěřitelná geologická pestrost. Na poměrně malém území může návštěvník po geologické stránce vidět za dva až tři dny to, na co by na celém území České republiky potřeboval alespoň dva týdny. V Evropě je přibližně 50 geoparků. Do sítě národních geoparků od roku 2010 patří u nás geopark Český ráj, geopark Egeria v Karlovarském kraji. Nově jsou členy geopark Geoloci v Plzeňském kraji a nyní i geopark Železné hory.

 

 

Národní geopark Železné hory

 
Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 25.4.2012 / 25.4.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro podnikatele

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze