Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro podnikatele

Mobilní verze webu

V Jihlavě se potkají díla Kupky, Kokoschky, Klimta a dalších velikánů evropské moderny

V Jihlavě se potkají díla Kupky, Kokoschky, Klimta a dalších velikánů evropské moderny
150 děl – obrazů a kreseb předních českých, rakouských a německých autorů, jejichž díla se v aukčních síních prodávají za desítky miliónů korun, se nyní instalují v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě. Na jedinečné přehlídce středoevropského umění nazvané Zamlčená moderna se sejde to nejlepší z dílny velikánů evropské moderny. Výstava ze sbírky jednoho z nejvýznamnějších současných českých sběratelů umění Patrika Šimona nabídne originály Františka Kupky, Oskara Kokoschky, Gustava Klimta nebo Egona Schieleho a Edvarda Muncha. „Zcela poprvé budeme veřejnosti prezentovat Rodinovu kresbu, která sbírku obohatila loni před Vánocemi,“ doplnil majitel sbírky Patrik Šimon.
 

 
 

Výstava Zamlčená moderna/Iluze a sny/Středoevropské umění ze sbírky Patrika Šimona 1880 – 1930 měla obrovský úspěch loni v Chebu a německém Bayreuthu. V rámci přeshraniční spolupráce bude za půl roku instalována i v rakouském Salt Poltnu. Zcela mimořádné je vystavení díla Eduarda Muncha, který zachytil při své návštěvě Prahy na portrétu architekta a teoretika architektury, urbanistu, návrháře nábytku a výtvarníka Jana Kotěru. Čestné místo v rámci prohlídkového okruhu patří autoportrétu Františka Kupky Cesta ticha a vlastnímu autoportrétu  Gustava Klimta v sekci s názvem Od nikud nikam. Vybraná díla výjimečných autorů jsou zarámována v antireflexním skle a vákuu.

 

Desetidenní instalace výstavy se řídí jasnými pravidly. Jednotlivé sály mají své názvy a díla v nich prezentovaná drží jednotnou linii. Každý obraz, kresba nebo grafika má už od začátku vlastní a pečlivě vybrané expoziční místo. „Bylo třeba přizpůsobit instalační podmínky. Galerijní interiéry byly podle zadání majitele sbírky upraveny. Vybrané stěny dostaly nový stříbřitě šedivý nádech, který má podpořit estetický dojem výjimečných děl,“ uvedl Aleš Seifert, ředitel Oblastní galerie Jihlava.

 

Výstava začne vernisáží 13. dubna a potrvá do 7. října 2012. Oblastní galerie Jihlava připravuje doprovodné programy v podobě komentovaných prohlídek. „Výstavu, jejíž koncept byl s majitelem sbírky připravován zhruba pět let považuji za absolutní vrchol letošní kulturní sezóny, a to nejen v měřítku Kraje Vysočina. Očekáváme, že expozici navštíví tisíce lidí,“ uvedl Aleš Seifrt, ředitel Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě,  který zároveň upozorňuje na další projekty, které jsou součástí rozsáhlého kulturního pořadu s názvem Vysočina fandí kultuře.

 

 

 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 4.4.2012 / 4.4.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro podnikatele

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze