Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro podnikatele

Mobilní verze webu

Poděkování všem, kteří učí

Poděkování všem, kteří učí
Před 420 lety se narodil Jan Amos Komenský. Muž, který ve svých didaktických dílech prosazoval zásadu všemu se učit ve spojitosti s příkladem, pravidlem a praxí. Jeho nesmazatelná stopa je zřejmá v základech moderní pedagogiky. S Komenského jménem je spojena nejen definice školního roku, ale i školních prázdnin, a kromě jiného také nutnost učit stejné látce žáky stejného věku. Den jeho narození 28. března je v kalendářích označen jako Den učitelů.
 

 
 

Všem téměř sedmi tisícům učitelek a učitelů, kteří působí na Vysočině v 266 základních a 75 středních školách nebo učilištích, bych rád poděkoval a vyslovil uznání. Spolu s rodiči jsou učitelé od mateřských až po vysoké školy nejdůležitějšími partnery života dospívajícího člověka. Každé slovo, jež učitel vysloví, se zapisuje do žákovy či studentovy paměti. Možná až s odstupem času dospějí vaši svěřenci k vědomí, že důležité je to, co se naučili, a v duchu vám budou děkovat, že jste to byli právě vy, kdo jim ukázal cestu, mírně ji umetl a tisíckrát zopakované znovu připomněl.

Kantořinu osobně chápu spíše jako poslání než povolání. Tuhle práci nemůže dělat každý. Stát se dobrým technikem, kuchařem nebo právníkem předpokládá přítomnost a nasazení dobrého učitele – trpělivého, vnímavého a cílevědomého. Pedagog sám pak musí navíc disponovat velkou dávkou empatie, a především moudrosti. Opravdu vás, vážení učitelé, obdivuji, protože sám dobře vím, co to je – někoho něco naučit, něco mu předat nebo ho pro něco nadchnout.

 

Bylo by těžké představit si, jak by svět vypadal bez učitelů, kteří modelují osobnostní pilíře společnosti a po generace ovlivňují přístupy k životu a k úkolům, jež jsou nám kladeny do cesty. Velký dík.

 

 

 

MUDr. Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 29.3.2012 / 29.3.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro podnikatele

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze