Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Vladimír Novotný: Prostředky EIB investujeme na Vysočině efektivně

Vladimír Novotný: Prostředky EIB investujeme na Vysočině efektivně
Opravy komunikací druhých a třetích tříd po celé Vysočině, výstavba nových pavilonů krajských nemocnic nebo realizace moderních zázemí pro ukládání sbírek Muzea Vysočiny. Nejen tyto, ale i další veřejně prospěšné akce spolufinancoval Kraj Vysočina z prostředků od Evropské investiční banky. Předchozí i stávají krajské vedení dokázala získat jedny z nejlepších možných podmínek při uzavírání úvěrů. „V současné době má kraj uzavřené s EIB dva úvěrové smluvní vztahy. Jeden z přelomu let 2006 a 2007 na 500 milionů korun a druhý z roku 2010 na půjčku 125 milionů korun s možností dalšího čerpání,“ okomentoval Vladimír Novotný, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast financí.
 

 
 

Bývalé krajské vedení, které řídilo Vysočinu mezi lety 2004 až 2008 získalo v roce 2006 od banky EIB se sídlem v Lucemburku úvěr, který umožnil čerpat finanční prostředky ve dvou vlnách, v tzv. tranších. První část půjčky dorazila na krajské účty už v roce 2006 ve výši 150 milionů korun, o rok později pak dalších 350 milionů korun. Celou sumu, tedy půl miliardy korun, investoval Kraj Vysočina bez prodlení do oprav vlastních komunikací druhých a třetích tříd po celém regionu. Z této první půjčky je splaceno k dnešnímu dni více než 85 milionů korun a v rozpočtu kraje na rok 2012 je vyčleněna další splátka včetně krytí úroků ve výši 31 milionů korun. Podle náměstka Novotného by se konečná dlužná částka na tomto úvěru měla k 31. prosinci 2012 pohybovat na hranici 390 milionů korun.

 

Druhý úvěr byl dojednán a poskytnut za stávajícího krajské vedení v roce 2010 a je rozdělen do čtyř tranší. „Hlavním důvodem pro druhý právní vztah s EIB byly a jsou především klíčové stavební záměry kraje. Mezi vybrané projekty patří především rekonstrukce areálů na středních školách v Chotěboři, Moravských Budějovivcích a Heleníně. Finance se dále využívají na dofinancování evropských projektů jako stavby nemocničních pavilónů v Třebíči a v Jihlavě,“ uzavřel Vladimír Novotný s dodatkem, že finanční krytí v vybavení nových budov nemocnic zabezpečuje ze svých zdrojů kraj případně nemocnice.

 

V roce 2012 by Kraj Vysočina měl dle návrhu rozpočtu využít možnost na čerpání části druhého úvěru ve výši 250 milionů korun. V současné době byla odeslána žádost o vyplacení druhé tranše ve výši 125 milionů korun, která by měla dofinancovat aktuální krajské investiční aktivity a pomoci předfinancovat evropské projekty.

 

 

 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 7.2.2012 / 7.2.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze