Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Ženy z Vysočiny se dočkaly nejmodernějšího mamografu: vyšetření na něm bude přesnější, rychlejší a šetrnější

Ženy z Vysočiny se dočkaly nejmodernějšího mamografu: vyšetření na něm bude přesnější, rychlejší a šetrnější
Ženy z Vysočiny jsou od pondělí 6. února v jihlavské nemocnici vyšetřovány na novém plně digitálním mamografickém přístroji. Jde o nejmodernější a nejšetrnější přístroj na Vysočině, který umožňuje lepší rozlišení snímků. Pro získání kvalitního obrazu je navíc zapotřebí mnohem nižších dávek záření. „Nový přístroj s sebou přináší nové možnosti, které přispějí k rychlejší a přesnější diagnostice nádorů prsu,“ uvedl ředitel Nemocnice Jihlava Lukáš Velev.
 

 
 

„Karcinom prsu je jedno z nejzávažnějších nádorových onemocnění ženské populace v České republice, ve svém výskytu si udržuje smutné prvenství. Každým rokem onemocní více a více žen. Nemoc se přesouvá i na stále mladší ženy,“ konstatuje primář oddělení zobrazovacích metod jihlavské nemocnice MUDr. Jiří Neubauer. Podle něj i dalších odborníků se řada žen k lékaři dostaví až se značným zpožděním, kdy šance na účinnou léčbu znatelně klesá.

 

Mamografická vyšetření - mamografický screening a diagnostickou mamografii - provádí jihlavská nemocnice již od roku 1990. První mamograf byl zakoupen od firmy Picker. Druhý mamograf od firmy Planmed sloužil v letech 2002 až 2011. V loňském roce bylo vypsáno výběrové řízení na nový mamografický přístroj. Původně předpokládaná cena nového mamografu byla 12 mil. Kč, ale ve zcela transparentně vedené soutěži skončila výsledná cena na poloviční částce. Ze čtyř nabídek byla vybrána nabídka od společnosti Siemens, která přišla s nejnižší cenou, aniž by utrpěla kvalita a rozsah vyšetřovacích možností. Mamografický systém Mammomat Inspiration je vybaven velkým počtem funkcí a technických detailů.

 

Nový mamograf pracuje na rozdíl od předchozích dvou analogových mamografů na principu digitálního záznamu, který umožňuje dodatečné zpracování obrazu, což výrazně zvyšuje kvalitu vyšetření. Daří se tak zachytit i nejmenší nádory prsu, které by na klasickém rentgenovém snímku unikly pozornosti. Výkon, který původní klasickou rentgenovou technikou trval 40 minut, se při použití digitálního záznamu zkrátí na 20 minut. Výhody nového mamografu popisuje Ing. Pavel Slezák, biomedicínský inženýr Nemocnice Jihlava: „Digitální mamografické pracoviště Siemens zaručuje přesnější a kvalitnější snímky, zefektivňuje práci lékařů, zvyšuje počty vyšetřených pacientek a minimalizuje potřebu dodatečných mammografických vyšetření. Nový mammograf od společnosti Siemens přizpůsobuje automaticky vyšetření každé pacientce na míru. Vyšetření je tak efektivnější, rychlejší, méně bolestivé a pacientku vystavuje minimálnímu rentgenovému záření.“

 

Mamografický screening znamená pravidelné preventivní vyšetření žen bez jakýchkoliv příznaků onemocnění s cílem zachytit případné onemocnění v co nejčasnějším stádiu. Včasné diagnostické vyšetření garantuje devadesátiprocentní šanci žen na vyléčení. Oproti tomu diagnostická mamografie je indikována u žen symptomatických (s příznaky), tj. u žen s hmatným tumorem nebo bulkou, která je podezřelá z tumoru, nebo při jiných klinických známkách onemocnění  prsu. V roce 2011 bylo v mamárním centru jihlavské nemocnice provedeno 7 767 vyšetření, z toho 5 609 preventivních a 1 158 diagnostických u žen s podezřením na zhoubný útvar. Zh,oubný nádor byl objeven u 77 žen, u kterých tak mohla začít okamžitá léčba.

 

 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 6.2.2012 / 6.2.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze