Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Petr Krčál: Chudobou jsou ohroženi i lidé na Vysočině

Petr Krčál: Chudobou jsou ohroženi i lidé na Vysočině
Počet lidí, kteří jsou v České republice ohroženi chudobou, vzrůstá. Loni se jejich počet zvýšil podle šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ) o 50 tisíc na celkových 936 tisíc. Chudobou je tak podle předběžných údajů ohroženo devět procent lidí. Hranici chudoby vymezuje roční příjem do 111 953 na člena domácnosti. Lidé ohrožení chudobou tak měli měsíčně k dispozici 9329 korun, uvádí statistika. Obtíže má v průměru 65,4 procenta domácností
 

 
 

Problémy mají i lidé z Vysočiny. Pociťují to totiž každodenně občanské a sociální poradny, které se v současné době zaměřují na lidi, kteří se neúměrně zadlužují.Podle jejich zjištění s obtížemi vycházelo s příjmem 65,4 procenta domácností, velké obtíže přitom přiznává okolo 8,2 procenta obyvatel.

 

„Splácení půjček kromě bytových je problémem téměř pro 17 procent domácností. Kraj Vysočina organizuje každoročně k této problematice krajskou konferenci k dluhovému poradenství. Ze závěrů jednoznačně vyplývá, že lidí postižených chudobou a sociálním vyloučením výrazně přibývá. Příčinou je nejenom současná ekonomická krize, ale i postoje současné vlády, která nemá žádnou proaktivní koncepci podpory rodin a oblast chudoby neřeší už vůbec,“ sdělil  Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro sociální oblast.

 

Oproti minulému období narůstá také počet rodin, které mají  problémy s úhradou nájemného, ale také problémy se splácením hypoték a půjček na byt. Značným  problém zůstává i  úhrada  plateb za elektřinu, plyn a vodu. Negativní vývoj se významně promítl na trhu práce a zasáhl zejména domácnosti samostatně výdělečně činných lidí, tedy podnikatelů a živnostníků. Postupně ale přechází i na  další skupiny domácností.

 

„Velkým problémem je nedostatek pracovních míst v Kraji Vysočina, které nabízejí úřady práce. Situaci nezmění ani  soukromé agentury práce, které mají na trhu  nově působit od příštího roku. Jejich působení nepřinese nic nového a navíc odčerpá značné finanční prostředky, které jsou určeny na aktivní politiku zaměstnanosti, a to ze státního rozpočtu. Je to pouze nahrávka současné vlády směrem k soukromým subjektům. Vláda přitom  nemá jediné proaktivní opatření v oblasti zaměstnanosti. Z velké části ale využívá škrtů, jako prostředku k vyřešení situace a populistické prohlášení, že  přinutí všechny flákače dělat. Tento přístup hází všechny nezaměstnané do jednoho pytle a nemůže dobře fungovat,“ dodal krajský radní Petr Krčál.

 

 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 3.2.2012 / 3.2.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze