Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě

 

 
 

Jaký byl rok 2011 z pohledu Krajské knihovny Vysočiny?


Čtenářů a uživatelů Krajské knihovny Vysočiny každoročně přibývá, což je v době, kdy mnohé organizace svou činnost spíše omezují či ukončují, velmi povzbuzující, bereme to jako znamení, že naše práce má smysl a děláme ji dobře. Čtenářů si nesmírně vážíme, jejich přízeň nebereme jako samozřejmost a především kvůli nim se snažíme své služby neustále zdokonalovat a rozšiřovat, i nadále představovat novinky, aby měli důvod a chuť knihovnu stále navštěvovat, aby byla v centru jejich zájmu a stále si uchovávala tvář moderní instituce, která jde s dobou a sleduje nejnovější trendy nejen oblasti knihovnictví. Z tohoto pohledu tak byl loňský rok ve znamení otevření zbrusu nového oddělení a zavedení mnoha nových služeb. M-centrum nebo také multimediální centrum bylo slavnostně otevřeno 25. července 2011. Návštěvníkům nabízí velké množství CD, DVD, hudebnin a časopisů o hudbě, digitální piano, velkoplošnou obrazovku jak pro promítání filmů, tak třeba pro hraní her, prostor pro relaxaci či místa pro poslech mluveného slova či hudby, nechybí malé podium pro komorní akce a klubovou činnost, počítače s připojením na internet, návštěvníci si rovněž mohou přinést vlastní notebook a bezplatně se připojit na internet prostřednictvím wi-fi. Doposud podobné multimediální centrum chybělo a čtenáři museli za všemi těmito službami na různá oddělení, nyní je mají všechny na jednom místě. V rámci Týdne knihoven (1. týden v říjnu) pak navíc přibyly další novinky v podobě půjčování společenských her (samozřejmě si je mohou návštěvníci zahrát i v m-centru, mají-li chuť), čteček e-knih a představení technických přístrojů typu iPad, iPod či různých tabletů. Knihovna už tak dávno není institucí zaměřenou pouze na půjčování knih, ale místem, kde se lidé vzdělávají, poznávají nové věci, seznamují se s novinkami různých oblastí a oborů a samozřejmě se i baví. 

 

Která akce/ výstava/ aktivita vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?


Krajská knihovna Vysočiny je organizátorem jedinečného projektu, Univerzity volného času, která nabízí široké veřejnosti škálu oborů počítačových i nepočítačových. Její činnost byla zahájena v roce 2002 a od té doby zájem o jednotlivé obory i počet posluchačů neustále roste. Jinak tomu nebylo ani v loňském roce, kdy se jak do letního, tak do zimního semestru přihlásilo přes 500 posluchačů, Univerzitu volného času tak lze s úctyhodným počtem 1 000 zájemců ročně považovat za aktivitu více než úspěšnou.

Z jednorázových akcí pak za pozornost rozhodně stojí říjnové scénické čtení knihy Drž mě pevně, miluj mě zlehka amerického autora Roberta Fulghuma v podání LiStOVáNí. Tento unikátní projekt si klade za cíl představit publiku současnou knižní tvorbu autorů domácích i zahraničních, a to divadelní formou. Každý měsíc představují novou knihu, jejich repertoár je tak velmi široký a každý si může vybrat žánr, který mu vyhovuje. Představení LiStOVáNí jsou velmi oblíbená a diváky hojně navštěvovaná, říjnové představení však bylo naprosto výjimečné, protože v něm účinkoval i samotný Robert Fulghum. Bylo jenom pět míst v rámci celé České republiky, kde společně s herci LiStOVáNí Robert Fulghum vystupoval, a Krajská knihovna Vysočiny byla jedním z nich. Obvykle se představení pořádají v komorním prostředí kavárny U Notáře, kam se vejde cca 50 návštěvníků, tentokrát však bylo nutné přesunout se do větších prostor klubu OKO, jehož kapacita je přes 300 míst, aby poptávka diváků mohla být plně uspokojena.    

Velký ohlas vyvolal také vánoční koncert zpěváka a hudebníka Tomáše Kočka. Ten v Krajské knihovně Vysočiny nevystupoval poprvé, přesto zájem o jeho koncert byl obrovský, vstupenky z předprodeje zmizely velmi rychle a sál, kde se koncert konal, byl zaplněný do posledního místa.

 

Fulghum 1

 

Fulghum 2


Kočko

 

Co zajímavého připravujete v roce 2012?


S vědomím potřeby neustálého rozvoje činnosti Krajské knihovny Vysočiny proběhne letos kompletní přestavba dětského oddělení. Stávající podmínky realizaci množství aktivit buď hodně omezují, nebo přímo znemožňují, rekonstrukce by tak tyto překážky měla odstranit a dětské oddělení, stejně jako třeba m-centrum, bude moci nabídnout uživatelům velkou škálu služeb v rámci jednoho místa. Čtenáři a uživatelé se tak mohou těšit nejen na hezčí prostory, ale především na rozšíření nabídky služeb, nové akce a aktivity; nově např. bude prodloužena otvírací doba, a to o tři hodiny, nyní je oddělení otevřené od 12:00, po rekonstrukci bude čtenářům k dispozici již od 9:00.  

 

Na které z již „tradičních akcí“ se mohou návštěvníci opět těšit a na kterou aktivitu/ výstavu/projekt se těšíte Vy osobně?


Pro posluchače Univerzity volného času bude i v roce 2012 připravena bohatá nabídka počítačových a nepočítačových kurzů v rámci letního i zimního semestru, každý si tak opět bude moci najít obor podle svých představ a zájmu, či pokračovat v návštěvě těch oborů, které zná již z dřívějška.  

Pro milovníky psaní je připraven již 7. ročník literární soutěže Dopište...!!! V té je, jak název napovídá, úkolem soutěžících dopsat povídku, jejíž začátek zadala známá osobnost. V minulosti tak soutěžící dopisovali povídky např. Michala Viewegha (Dopište Viewegha!!!), Ireny Obermannové (Dopište Obermannovou!!!), Ivana Klímy (Dopište Ivana Klímu!!!) či Arnošta Goldflama (Dopište Goldflama!!!). Ani letos nebude soutěž chybět, začíná 30. dubna 2012, finále a vyhlášení vítězů pak proběhne v sobotu 20. října 2012 v rámci 22. Podzimního knižního veletrhu, a to za účasti autora, jehož povídku budou soutěžící dopisovat.   

Abychom nevynechali ani dětské návštěvníky, opět bude probíhat Noc s Andersenem, každoroční akce, pořádaná napříč celou Evropou. Jejím cílem je podpora čtenářství u dětí; připraven je vždy bohatý program plný her, kvízů, pohádek, největším lákadlem pro děti je však nocování v knihovně.

Osobně se těším, i když s tím je spojeno hodně práce a úsilí, na již zmíněnou rekonstrukci dětského oddělení, je to velká výzva a opět posun kupředu. Pokud jde o akce, nenechám si ujít projekty Noc s Andersenem, Den pro dětskou knihu či některé z představení projektu LiStOVáNí, v tomto směru je vždy na co se těšit.

 

Dopište goldflama

 

Noc s Andersenem


Na otázky odpovídala: Mgr. Veronika Peslerová, ředitelka Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě - http://www.kkvysociny.cz/

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 27.1.2012 / 27.1.2012
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Samospráva

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze