Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Vysočina má zájem o rozšiřování výuky německého jazyka a nevyhýbá se diskuzi o poskytování služeb letecké záchranné služby do příhraničních oblastí Dolního Rakouska

Ilustrační foto
Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek se dnes setkal na domácí půdě s velvyslancem Rakouské republiky v ČR JE Ferdinandem Trauttmansdorffem. Kraj Vysočina má zájem podporovat na území regionu výuku německého jazyka a podpořit tak vícejazyčnost jako kulturní hodnoty Evropy, a proto bylo projednání dalších možností jazykové výuky avizováno ještě před zahájením pracovní schůzky. Ze strany Vysočiny ústy hejtmana Jiřího Běhounka padla směrem k rakouské straně také nabídka k diskuzi o rozšíření poskytování služeb letecké záchranné služby do příhraničních oblastí Rakouska. „Prostor v rámci pracovního jednání byl věnován také představení projektu Vysočina fandí kultuře, který je zaměřen nejen na české občany, ale zaštiťuje i konání několika akcí, které úzce souvisejí s rakouským kulturním děním a kulturou německy mluvících zemí,“ uvedla Hana Špejtková, koordinátorka zahraniční spolupráce Kraje Vysočina s německy mluvícími zeměmi.
 

 
 

Pokud jde o rozšíření nabídky výuky německého jazyka v regionu je cestou připojení Kraje Vysočina k připravovanému Memorandu, které vzniká na základě podnětu velvyslance Spolkové republiky Německo a předsedy Rady Asociace krajů ČR Michala Haška. Do této kampaně se zapojuje i Velvyslanectví Rakouské republiky, Česko-německá obchodní a průmyslová komora a další. Cílem Memoranda je vytvoření podmínek pro podporu výuky německého jazyka v jednotlivých krajích ČR a rozšíření povědomí u široké veřejnosti, že znalost německého jazyka se vyplatí i v 21. století. „Kraj Vysočina je připraven podpořit výuku německého jazyka a zajímá se o možnosti realizace této myšlenky, neboť k dobrým sousedským vztahům a úzkému hospodářskému propojení patří i snaha učit se na obou stranách jazyk souseda,“ uvedl k projektu s konkrétním názvem Šprechtíme hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

Projekt resp. soubor aktivit pod společným názvem „Vysočina fandí kultuře“ představil ředitel Oblastní galeriie Jihlava Aleš Seifert. Aktivity zařazené do projektu mají oslovit nejen domácí, ale i příhraniční turisty z německy mluvících zemí. Patří sem například premiéra dokumentárního filmu o rakouském architektovi světového významu Josefu Hoffmannovi, který se narodil v Brtnici u Jihlavy a byl průkopníkem Vídeňské moderny. Premiéra filmu se uskuteční v září 2012 v jihlavském kině Dukla. Druhou akcí, která souvisí úzce s rakouskými a německými dějinami je výstava „Zamlčená moderna“, která mapuje tvorbu významných umělců jako například Gustava Klimta, Egona Schieleho, či Oskara Kokoschky, ale zabývá se také tvorbou jejich českých protějšků – Františka Kupky, Luďka Marolda, či Gabriela Maxe. Na realizaci výstavy se finančně podílí i Rakouské kulturní fórum a Kulturvernetzung Niederösterreich.

 

  • tisk@kr-vysocina.cz
 

Vysočina má zájem o rozšiřování výuky německého jazyka a nevyhýbá se diskuzi o poskytování služeb letecké záchranné služby do příhraničních oblastí Dolního Rakouska

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 23.1.2012 / 23.1.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze