Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

 

 
 

Jaký byl rok 2011 z pohledu Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě?

 

Můžu říci, že úspěšný a zároveň i úsporný, co se týká financí. Ale naše organizace byla na všechna předpokládaná omezení dobře připravena a veškeré nutné a nepříjemné záležitosti jsme vyřešili již na konci roku 2010. Ve spolupráci s naším zřizovatelem jsme letos zapracovali na vzhledu budov. Během července a srpna 2011 došlo ke kompletní výměně střešní krytiny a také byla osazeny nová okna na naší budově v Komenského ulici 10. Letos se nám také podařila výstavní sezóna, kdy se nám  opět do Jihlavy podařilo přivést množství zajímavých autorů a výstav a zároveň jsme se také významně zapojili do projektu Porta Culturae, kde jsme kromě již tradičních Muzejních nocí připravili fantastické Mezinárodní malířské sympozium s názvem Otisky člověka v krajině. Nebyla to jediná přeshraniční spolupráce, také se nám do OGV podařilo dostat jak díla výtvarníků z partnerského města Jihlavy holandského Purmerendu, tak ještě větším úspěchem byla prezentace současných výtvarníků z partnerského kraje Champagne-Ardenne ve Francii. Negativem letošního roku byl samozřejmě napnutý rozpočet a výrazně nižší suma na akvizice, což je ale dlouhodobá bolest galerií.

 

Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?

 

Fenomén Zdeňka Buriana se opět ukázal a jeho retrospektivní výstava, která byla otevřena na konci tohoto roku jednoznačně překonává naše očekávání. Je to nejnavštěvovanější výstava tohoto roku. Ale mezi kvitované výstavy patří vysoce precizní výstava Odlesk perly / Barokní umění ze sbírky Patrika Šimona, pro mladé publikum jsme na počátku roku 2011 připravili výstavu vítězů Ceny J. Chalupeckého za rok 2010 – V. Artamonova a A. Klyuykova a také se nám v únoru 2011 podařilo znovu otevřít stálou expozici Hmatového umění.

 

Burian

Odlesk perly

Hmatové modelování


Co zajímavého připravujete v roce 2012?

 

Nejočekávanějším projektem bude velká výstava Zamlčená moderna / Iluze a sny / Středoevropské umění ze sbírky Patrika Šimona / 1880–1930, která svým nekonvenčním pojetím otevírá cesty novému vnímání středoevropské avantgardy. S tím souvisí současná reflexe tvorby českých Němců a židovských autorů, jejichž osudem bylo postupné vytěsňování nebo záměrné zamlčování jejich existence v proměnlivém osudu evropských dějin. Diváci budou moci spatřit díla důležitých jmen evropské avantgardy jako například Gustav Klimt, Egon Schiele, Oskar Kokoschka, Koloman Moser, Alfred Kubin, Edvard Munch, Jules Pascin, Otto Mueller aj. zároveň také sondu do tvorby jejich českých protějšků – Františka Kupky, Luďka Marolda, Gabriela Maxe, Vojtěcha Preissiga, Jaroslava Panušky, Josefa Váchala, ale také příklady velkého umění českých Němců, jakými v první vlně byli Richard Teschner, Emil Orlik, August Brömse, Wenzel Hablik a další.

Zároveň připravujeme i autorské projekty současných výtvarníků, ať už to bude výstava Martina Mainera, skupiny Obr. či výstavy grafiků Jiřího Juna a Emanuela Ranného.

 

Na které z již „tradičních akcí“ se mohou návštěvníci opět těšit a na kterou výstavu/projekt se těšíte Vy osobně?

 

Jako již tradičně to bude Muzejní a galerijní noc, kterou již poněkolikáté pořádáme společně s Muzeem Vysočiny Jihlava. Při této příležitosti bude otevřena výstava, na kterou se opravdu těším. Je to speciální mezinárodní projekt výtvarníků Jiřího Petrboka, Daniela Pitína a Martina Gerboce, která nese název Oklamem smrť /Prehltnem noc. Společným jmenovatelem tvorby těchto autorů je práce s médiem malby a s prostorem, který každý z malířů pojednává specifickým způsobem přecházejícím až do děje s divadelními kulisami.

 

Na otázky odpovídal: Mgr. Aleš Seifert, ředitel OGV v Jihlavě

 

 

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 29.12.2011 / 29.12.2011
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Samospráva

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze