Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro obce kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Betlémy z Muzea Vysočiny Třebíč mohou zájemci obdivovat po celé Vysočině

Betlémy z Muzea Vysočiny Třebíč mohou zájemci obdivovat po celé Vysočině
Od března 2011 prochází Zámek Třebíč, v němž sídlí Muzeum Vysočiny Třebíč, stavební rekonstrukcí, a tak poprvé od roku 1965 nebudou o Vánocích vystaveny tamější betlémy. Muzeum však vyhovělo několika spolupracujícím organizacím a zapůjčilo některé své exponáty z bývalé stálé expozice na vánoční výstavy, které se konají po celém Kraji Vysočina i za jeho hranicemi.
 

 
 

S betlémy ze sbírek Muzea Vysočiny Třebíč se tak o letošních Vánocích můžeme setkat nejen např. v Muzeu Vysočiny Pelhřimov, kde je vystavena část betlému obchodníka Vincence Nevosada, ale také ve Znojmě, kde v Domě umění (součást Jihomoravského muzea ve Znojmě) je k vidění výstava „Vánoční kouzlo Třebíčských betlémů“, na kterou bylo zapůjčeno 22 betlémů, z toho dva velké stavěcí. Další tři skříňkové třebíčské betlémy putovaly do Chomutova a jeden, pocházející z dílny výtvarníka Josefa Macholána, reprezentuje Vysočinu na výstavě „100 PRESEPI“ v Římě.  „Navíc jsou letos betlémy instalovány tak, jak tomu bývalo někdy před sto lety. Prostor pod nimi kryjí betlémové skály, které jsou vytvořené z pestře pomalovaného a pomačkaného papíru,“ okomentoval Antonín Žamberský z Muzea Vysočiny Třebíč.

 

Třebíčské obdivovatele betlémů jistě potěší velká výstava vánočních exponátů, kterou budou moci zhlédnout v Třebíči v Galerii Malovaný dům až do 1. ledna 2012. Výstava nese název „České a rakouské betlémy“ a byla připravena Muzeem Vysočiny Třebíč ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Havlíčkův Brod a Kulturvernetzung Niederösterreich v rámci česko-rakouského projektu Porta culturae. „Tři historické exponáty na této výstavě jsou ze sbírek Etnografického ústavu Moravského zemského muzea v Brně, dva z nich vznikly v Třebíči. Dále kolekci betlémů od žijících tvůrců zapůjčilo Muzeum Jindřichohradecka a spolu s betlémy z Dolního Rakouska ze soukromých sbírek návštěvníci uvidí, jak různorodou formu  betlémy mají,“ přiblížil Antonín Žamberský a zároveň prozradil, že další zajímavostí, kterou třebíčské muzeum poprvé veřejně vystaví bude mechanický betlém Josefa Duchoně. Exponát byl odborně restaurován v Třebechovicích pod Orebem a několik let tam byl vystavován. Pro mnohé zájemce bude jistě zajímavých 17 tabel s ukázkami figurek třebíčských betlémářů, vystavena budou totiž po půl století. Celá výstava je koncipována jako protipól dnes již zrušené monotematické expozice Třebíčské betlémářství. Pravděpodobně mnohým poslouží jako inspirace pro vlastní tvorbu.

 

 

 

 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 6.12.2011 / 6.12.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze