Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Petr Krčál: Díky novým domům budou žít handicapovaní lidé normální život

Kraj Vysočina spustil řadu let diskutovaný proces transformace. Pod pojmem se skrývá výstavba pěti nových domů ve Velké Bíteši a Náměšti nad Oslavou, ve kterých by měli žit handicapovaní lidé běžným životem. Bydlení rodinného typu začne sloužit dvacítce uživatelům v polovině roku 2013. Hlavní objekt v Náměšti nad Oslavou se stane zázemím pro personál, který bude do domácností docházet a na svěřence dohlížet. „První etapa projektu vyjde na šedesát miliónů korun, z čehož sto procent uznatelných nákladů bude hrazeno z Integrovaného operačního programu z fondů Evropské unie, neuznatelné náklady pokryje rozpočet Kraje Vysočina. Ty jsou odhadovány na čtyři miliony korun,“ přiblížil Petr Krčál, radní kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí.
 

 
 

Už tři roky uplynuly od nečekaných událostí v Ústavu sociální péče v Jinošově. V roce 2008 došlo k propadnutí stropů tamějšího zařízení. Od havárie, která narušila statiku celého objektu, žijí klienti v pronajatých domech a bytech v okolí Náměště nad Oslavou. Kraj Vysočina se proto rozhodl neprodleně situaci řešit a vytvořil záměr „Transformace ÚSP Jinošov“. Projekt představuje změnu velkokapacitní ústavní péče pro handicapované spoluobčany na způsob bydlení v běžném prostředí. Nově vzniklá zařízení ve Velké Bíteši a Náměšti nad Oslavou ponesou společný název Domov bez zámku. Organizace s novým názvem zahrnuje čtyři domácnosti, ve kterých budou žít uživatelé v šestičlenných skupinách. Hlavní budovou se stane Cetrum denních aktivit s kavárnou a zázemím pro personál, který zajistí fungování celého komplexu.

 

„S odpovídající podporou mohou lidé s postižením žít v běžných domácnostech, převzít přiměřenou odpovědnost za svůj život a zvládat dle svých schopností péči o sebe a bydlení. Někteří mohou být zaměstnaní, rozvíjet své záliby nebo se stýkat s přáteli z okolí. Současné podmínky bydlení v pronajatých bytech jen dokazují, že handicapovaní klienti jsou schopni žít normální život a vše s ním spojené zvládat bez větších problémů,“ uzavřel radní Petr Krčál.

 

Přehled objektů Domova bez Zámku:

 

Náměšť nad Oslavou

Centrum denních aktivit a zázemí pro management  v ulici V. Nezvala

Dům v lokalitě „Pod Křišťálovem A“

Dům v lokalitě „Pod Křišťálovem B“

 

Velká Bíteš

Dům v lokalitě „Jihlavská A“

Dům a terapie v lokalitě „Jihlavská B“

 

 

 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 16.11.2011 / 16.11.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze